Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DALŠÍ MOR

  Po 20 letech se u drůbeže v Česku objevil pseudomor, u člověka může vyvolat zánět spojivek

  14.04.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  V České republice se po 20 letech objevil v chovu drůbeže pseudomor, takzvaná newcastleská nemoc. Pro ptáky je nebezpečná, u člověka může vyvolat zánět spojivek. V okolí ohniska pseudomoru v Šanově na Zlínsku vytvoří veterináři desetikilometrové ochranné pásmo, kde zamezí přemisťování ptáků.

  slepice lupa
  Chovatelé musí vybít své chovy | Archiv

  Zákeřné nemoci likvidují české chovy. Na Zlínsku šlo nejprve o prasata, nyní o drůbež. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé jde o druhou nejnebezpečnější nemoc pro drůbež po ptačí chřipce, kvůli které se loni v tuzemsku utratilo skoro 100 tisíc kusů opeřenců.  

  Ochranné pásmo zasáhne i na Slovensko
   

  Tentokrát jde o pseudomor, který může nakazit u člověka. Vyskytl se na Zlínsku, kde malochovatel  oznámil veterinářům úhyn 11 z 34 chovaných slepic. „Dle platných evropských předpisů bude okolo ohniska nákazy vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech Státní veterinární správa mimo jiné nařídí provedení soupisů drůbeže,“ uvedl ústřední ředitel správy Zbyněk Semerád. Podle něj bude až na výjimky zakázané přemisťovat drůbež do a ven z pásem. „Po dobu platnosti mimořádných veterinárních opatření nebude možné v pásmech pořádat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků,“ dodal pro Českou televizi.

   

  Vakcinace je povinná pro chovy, kde se ptáci chovají na produkci vajec od 500 kusů ptáků. V ostatních chovech veterináři očkování doporučují. „Vzhledem k tomu, že je tato nákaza na seznamu nebezpečných nákaz, přísluší chovateli v případě vzplanutí nákazy náhrada nákladů za opatření, která jsou přijata ke zdolání nákazy,“ dodala správa. Náhrada je však menší, když se zjistí,  že nebyla provedena vakcinace.


  Podle informací České televize způsobuje toto závažné virové onemocnění u domestikovaných i volně žijících ptáků trávicí, dýchací a nervové potíže s rizikem následného úhynu. Nemoc může postihnout slepice, krůty, bažanty, holuby či křepelky. Onemocnění se zřídka objevuje i u kachen a hus, vnímaví jsou vůči němu i pštrosi a mnoho druhů volně žijících ptáků, celkem jde podle veterinářů o více než 200 druhů.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...