Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KRUTÉ ŽIVOŘENÍ

  Přešlechtěná zvířata celý život trpí. Jejich majitelům to nevadí

  10.04.2018 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Udýchaní malí psíci jsou pro spoustu lidí symbol roztomilosti, ve skutečnosti jim ale jde o život. Tato přešlechtěná plemena se totiž kvůli plochému a nedostatečně vyvinutému čumáku vlastně celý život dusí.

  Pes lupa
  Radost ze života rozhodně nemá | Pixabay

  Stále více lidí si pořizuje plemena malých psů a koček s plochými čenichy. Chovatelé by si ale podle Komory veterinárních lékařů ČR měli před jejich pořízením uvědomit, že tato tzv. brachycefalická plemena jsou náchylnější k dýchacím obtížím. "Tato zvířata celý život trpí, protože téměř nemohou dýchat," vysvětlili odborníci pro Českou televizi.  

  Šlechtění zvířat má příliš tvrdé následky
   

  Komora nechce vyzývat lidi, aby si tato zvířata nekupovali, ale aby se o nich dostatečně informovali, protože případné plastické operace, které by zvířatům mohly zachránit život, stojí i desítky tisíc korun. "Mezi tato plemena patří mopsové, buldočci, ale i některá plemena koček, například perské," vyjmenovali.

  Tato zvířata jsou podle  viceprezidentky komory Radky Vaňousové kvůli své roztomilosti používána často v marketingových kampaních a lidé si je nyní více pořizují. Kromě malých čenichů mají velké oči, připomínají tak miminka. „Šlechtěním došlo k extrémnímu zkrácení obličejových částí,“ uvedla v České televizi Vaňousová. Psíci mají deformované čenichy a měkké tkáně horních dýchacích cest, dále pak zúžené nozdry a jinak jim rostou zuby. 

   

  Zvířata také trpí výtokem z očí. Mají i zmenšený průměr průdušnice. „Mohou získat až o 80 procent méně kyslíku při běžném dýchání,“ srovnává brachycefalická plemena s nepřešlechtěnými psy Vaňousová. To vede k chrápání nebo i k tomu, že zvíře ve spánku na okamžik přestanou úplně dýchat, kašle a špatně zvládá vyšší teploty.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...