Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ŠKOLSTVÍ NEBO DOPRAVA

  Studenti protestují proti levnému jízdnému - je totiž na úkor vzdělání!

  10.04.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Velké slevy na levné jízdné pro studenty a seniory má závažnou trhlinu. Peníze na slevy totiž půjdou z rozpočtu pro školství. V praxi to znamená, že levné cestování dostalo přednost před investicemi do kvalitního vzdělání.

  Vlak lupa
  Levné jízdné některé studenty netěší | Bleskově

  Studenti i někteří politici vyjadřují nesouhlas s kroky vlády Andreje Babiše, na jejichž základě má resort ministerstva školství přijít o 400 milionů korun. V otevřeném dopise, pod nějž organizace sbírají podpisy, kritizují, že se jedná o druhou největší částku ze všech zasažených oblastí státního rozpočtu. Požadují proto zrušení škrtů ve školském resortu a reinvestici těchto prostředků do vzdělávání. Vláda v demisi Andreje Babiše odsouhlasila tyto škrty usnesením o zavedení nové slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory na jednání vlády 27. března.  

  Babiš opět říká, že všechno je jinak a nikdo ho nepochopil
    

  Podle místopředsedy iniciativy Otevřeno Daniela Pražáka jedná vláda v rozporu s vlastními prioritami. „V programovém prohlášení vláda vyzdvihuje školství jako jednu ze svých priorit, spolu s navýšením platů učitelů na 150 procent jejich stávající výše. Skutečnosti posledních dní v nás však vzbuzují pochybnosti o tom, zda se jedná o vážná slova, nebo pouze plané sliby,“ uvádí Pražák. Resort ministerstva školství je podle něj dramaticky podfinancovaný. To dokládají také data z mezinárodních srovnání, podle nichž Česká republika do vzdělávání investuje nízké procento HDP, které se dlouhodobě pohybuje pod průměrem zemí OECD.

   

  Podle předsedy vlády v demisi pochází zmíněných 400 milionů korun z nevyčerpaných investičních programů a kurzových úspor. Školství tak údajně nepřijde o zásadní prostředky. „Toto tvrzení Andreje Babiše razantně odmítáme. Jakékoliv finance jsou v současné situaci pro školství klíčové. Jestliže se dají přesunout, což vláda dokladuje právě jejich odkloněním do slev na jízdné, nepovažujeme jediný důvod pro jejich neinvestování zpět do vzdělávání za relevantní. Naopak požadujeme, aby vláda našla cestu, jak peníze efektivně využít právě pro účely zkvalitňování vzdělávání,” reaguje předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

   

  Podobně komentuje situaci také KDU-ČSL. "Sleva na jízdném se Česku výrazně prodraží. Kvůli tomuto opatření se totiž mají zkrátit výdaje na vzdělání, vědu a inovace - v celku téměř o 900 milionů korun," konstatuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle kterého se tak v budoucnu sníží konkurenceschopnost českých firem. Podle KDU-ČSL má vláda peníze na případnou slevu získat především úsporami. Například ve stovkách miliard se dá ušetřit na veřejných zakázkách. Při výběru daní od velkých firem pak Česku pravidelně utíkají další desítky miliard. 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...