Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NOVINKA

  Občanky s čipem všechno vědí. K dispozici jsou už nyní

  06.04.2018 11:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Od letošního července začne ministerstvo vnitra vydávat už jen občanské průkazy s elektronickým čipem. Ty mají lidem umožnit vyřizovat některé věci bez toho, aby museli chodit na úřad. V první fázi bude možné pomocí čipu vyřídit třeba daňové přiznání nebo různé sociální dávky. Občanské průkazy s čipem je možné získat už nyní, ale za poplatek. Od letošního července budou zdarma.

  Občanka lupa
  Občanský průkaz bude mít stále více funkcí | Archiv

  Nové občanky mají díky čipu mnoho funkcí. Aby lidé mohli služby nového občanského průkazu využít, tak si nejprve musí pořídit čtečku. Jde v podstatě o terminál, v jakém se třeba platí platební kartou v obchodě.  

  Lidé už brzy nic neutají
   

  Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny se bude muset používat zařízení, do něhož se občanský průkaz zasune. Systém nebude fungovat na bezkontaktních zařízeních. „Na bezkontaktních zařízeních se čip paradoxně víc opotřebovává, než když to strkáte do terminálu. Bylo to také z bezpečnostních důvodů,“ uvedl pro Českou televizi Mlsna.

   

  Systém bude podle něj fungovat tak, že se lidé přes občanský průkaz přihlásí k portálu veřejné správy a tam vyplní formuláře, aniž budou muset na úřad. „Systém předvyplní část údajů, které vyplývají z ověřené identity občana. Pak se vyplní zbytek formuláře a odešle se to,“ cituje náměstka web ČT24.

   

  K systému se budou jednotlivé agendy státní správy připojovat postupně. V první fázi půjde zhruba o tři desítky různých služeb. „Bude to evoluční proces. Ty služby budou nabíhat postupně,“ podotkl Mlsna. Záležet bude i na zájmu soukromých subjektů. „Třeba by lidé mohli v budoucnosti žádat také o půjčku nebo hypotéku,“ naznačil náměstek.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...