Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEUVĚŘITELNÉ!

  Maso by mohlo být stejně jako cigarety označeno za nebezpečné!

  03.04.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Maso by mohl potkat stejný osud jako tabák, uhlík a cukr - může se stát komoditou, která se daní jako společensky nebezpečná. Podle analýzy FAIRR (Farm Animal Investment Risk & Return) má totiž maso negativní vliv na klimatické změny a lidské zdraví. Budou do budoucna stejně označeny stovky dalších produktů?

  Maso guláš jídlo lupa
  Poctivé maso z farmy určitě neškodí, tvrdí milovníci masa | Pixabay

  Specializovaná agentura OSN s názvem Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) tvrdí, že globální masný průmyslmá až patnáctiprocentní podíl na produkci skleníkových plynů. Podle FAO navíc přílišná konzumace živočišných bílkovin způsobuje vážné zdravotní problémy.  

  Nesmyslných nařízení bude přibývat
   

  Na rizika spojená s pojídáním masa upozorňují i další společnosti a organizace. Podle iDnes.cz Bloomberg varoval, že se má celosvětová spotřeba masa do poloviny století zvýšit o 73 procent. V zemích jako je Indie a Čína totiž narůstá zatím nízká poptávka po masných výrobcích. Investoři ze společnosti FAIRR upozorňují na to, že by vzrůstající obliba masité stravy mohla globální ekonomice do roku 2050 způsobit zdravotní a environmentální náklady ve výši až 136 bilionu dolarů. 


  Mnozí investoři zdanění produkce masa vítají a věří, že vlády jednotlivých zemí najdou způsob, jak „masné daně“ zavést do praxe. Chtějí zlepšit veřejnézdraví a v oblasti emisí splnit cíle, které stanovila Pařížská dohoda o klimatu. I když se tato myšlenka potýká se silným odporem, o dani na maso v posledních dvou letech diskutovali i zákonodárci v Dánsku, Německu, Číně či ve Švédsku.

   

  Investoři začínají uvažovat o mase podobným způsobem, jakým uvažují o klimatickém riziku,“ cituje iDnes.cz Rosie Wardleovou ze společnosti FAIRR. „Musíme se teď zabývat živočišnou výrobou a spotřebou, abychom dodrželi dohodu o dvoustupňovém limitu globálního oteplování, kterou signatáři podepsali v Paříži,“ uvádí iDnes. Rostlinné produkty místo masa v Americe podporuje miliardář Bill Gates či herec Leonardo DiCaprio. 

   

  Možný dopad daně z masa by se mohl podobat dopadům daně z cukru. Přestože daň z cukru, jejímž cílem je snížit počet obézních lidí v USA, čelila určitému odporu, zavedlo ji nakonec 18 zemí a šest amerických měst. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...