Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEČEKANÁ VIZE

  V budoucnosti nebudou blesky!

  02.04.2018 13:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Pokud se lidstvu nepodaří zkrotit globální změny klimatu, hrozí do konce tohoto století úbytek blesků až o patnáct procent. Vyplývá to z výzkumu zveřejněném v prestižním odborném časopise Nature Climate Change.

  Blesky počasí bouřka lupa
  Dříve vědci tvrdili, že blesků bude naopak přibývat | Pixabay

  Úbytek blesků pro lidstvo výjimečně nepředstavuje špatnou zprávu, pokud se neobjeví neočekávané vedlejší důsledky. "Teplejší planeta totiž bude náchylnější k suchu, a tedy by mohlo růst riziko lesních požárů; s poklesem množství blesků by se mohlo riziko těchto katastrof snížit. Navíc ubude počet případů, kdy blesky zasáhnou infrastrukturu a také to bude mít dopad na to, jak skleníkové plyny ovlivňují atmosféru," domnívají se vědci.   

  Bouřky bez blesků by mohly být výhodné
   

  Výsledky vědeckého výzkumu zveřejnil časopis Nature Climate Change. Vědci odhadují, že ročně se po celé Zemi objeví 1,4 miliard blesků. Při odhadu budoucího počtu blesků se vycházelo z předpovědi, že globální teploty stoupnou o pět stupňů Celsia do roku 2100 – jde tedy o takzvaný pesimistický scénář. Z jejich výzkumu vyplývá, že v budoucnu budou vznikat typické situace, kdy už to bude vypadat na bouřku, ale nedostatek nabitých částic v oblacích způsobí, že k výboji nakonec nedojde.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...