Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEEFEKTIVNÍ HOSPODAŘENÍ

  Důchodový systém spolkne všechny peníze! Přesto nezajistí důstojné stáří!

  30.03.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Podle dnešních čísel ČSÚ český stát vydá na starobní penze zhruba jedenáct bilionů korun, přibližně 237 procent hrubého domácího produktu. Současným a budoucím starobním penzistům tedy český stát vyplatí veškeré bohatství, které naše ekonomika vytvoří za tři roky a nějaké čtyři měsíce k tomu.

  Důchodci peníze lupa
  Důchodový systém u nás vůbec nefunguje | Archiv

  Poprvé publikuje Český statistický úřad údaj o penzijních nárocích domácností. Na konci roku 2015 dosáhly 10,9 biliónu korun. Jejich výše odpovídá 237% podílu na hrubém domácím produktu. „Penzijní závazky vyjadřují hodnotu důchodových nároků domácností. Jde o celkovou částku, která bude vyplácena lidem, jež dosáhli nebo dosáhnou starobní penze. Podíl těchto závazků na HDP vyjadřuje množství vytvořených prostředků, které bude nutné použít k uspokojení nároků současných i budoucích penzistů,“ vysvětluje místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.  

  Důchodcům penze solidní život rozhodně nezajistí
    

  „Většinu z celkových penzijních závazků tvoří nároky domácností v rámci prvního důchodového pilíře. Zbylou část závazků ve výši 0,4 biliónu představuje naspořený zůstatek účastníků v penzijních fondech,“ shrnuje ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Václav Rybáček.

   

  Drtivou většinu prostředků ze zmíněné sumy jedenácti bilionů korun představují existující penzijní závazky v rámci prvního pilíře, tj. dávkového systému důchodovéhopojištění. "Znovu se tedy potvrzuje, jak je současný důchodový systém v ČR neefektivní. Navzdory relativně vysoké nákladovosti z hlediska ekonomiky celku se prakticky všichni dnešní nebo budoucí starobní důchodci musí smířit s tím, že jim jejich penze opravdu důstojné stáří nezajistí. V horším případě dokonce prožijí své stáří o vodě a suchém chlebu," domnívá se ekonom Lukáš Kovanda.

   

  Na vině jsou podle něj politici napříč politickým spektrem a údajní penzijní experti, kteří nejsou s to navrhnout a prosadit životaschopnou reformu důchodového systému. "Politikům chybí odvaha a údajní penzijní experti zase prokazují značnou bezradnost, když – tak jako loni pod hlavičkou Úřadu vládu ČR – navrhují „reformu“ v podobě zvýšení daní a zlevnění jízdenek navlak či tramvaj pro osoby důchodového věku," dodává ekonom.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...