Středa 20. června 2018
svátek má Květa, zítra Alois

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DALŠÍ REKORD

  Nezaměstnanost klesá a mzdy rostou

  14.03.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Další rekord v míře zaměstnanosti a pokles nezaměstnanosti na historicky nejnižší úroveň. Navíc roste průměrná mzda, která již brzy dosáhne 32 000 korun.

  Státní zaměstnanci lupa
  Firmy vyplácí vysoké odměny, ale nezbývá jim na investice a rozvoj | nova

  Zaměstnanost roste setrvale. Ve 4. čtvrtletí 2017 dosáhla 74,3 %, což je další rekordní úroveň za dobu existence samostatné České republiky. Na druhé straně se snižoval počet nezaměstnaných, a to na 128,7 tisíce. "Obecná míra nezaměstnanosti klesla na 2,4 %, což je nejnižší hodnota v Evropské unii. Liší se podle dosaženého vzdělání. Zatímco u vysokoškoláků je nízká, u osob se základním vzděláním přesahuje 10 %," uvádí Český statistický úřad. Počet dlouhodobě nezaměstnaných, tedy těch, kteří jsou bez práce déle než rok, se snížil na 40,5 tisíce.   

  Dlouhodobě takový stav není udržitelný
   

  „Vedle nezaměstnaných je tu taky dalších 119 tisíc osob, které jsou ekonomicky neaktivní, přitom uvádějí, že by chtěly pracovat. Většina ale nemůže za současných podmínek nastoupit do práce. Často jde o ženy pečující o děti,“ vysvětluje Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

   

  Stoupající poptávka po pracovních silách a silný hospodářský růst tlačily na výdělky. Průměrná mzda meziročně vzrostla o 8,0 % na 31 646 korun. V odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti, ve zdravotní a sociální péči i ve veřejné správě vzrostly platy meziročně o více než 10 %. V dobré kondici byl i zpracovatelský průmysl, který zaznamenal nárůst průměrné mzdy o 7,5 %.

   

  Průměrné mzdy vzrostly nejvíce v Karlovarském a ve Zlínském kraji, tedy v krajích s nejnižší mzdovou úrovní. Ve všech krajích s výjimkou hlavního města Prahy vzrostly mzdy přinejmenším o 7,9 %. V Praze to bylo 6,6 %, přibylo tady ale nejvíce zaměstnanců,“ srovnává Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.

   

  V citelném růstu mezd se v prvé řadě zrcadlí skvělý výkon tuzemské ekonomiky, kterou momentálně nepostihuje žádná zásadnější makro-ekonomická nerovnováha. Nahrává jí také expanze globální ekonomiky aekonomiky eurozóny, zejména pak Německa. Projevují se také legislativní opatření,jako je růst platů a mezd státních zaměstnanců a zvyšování úrovně minimální mzdy. "Firmy a podniky ale musí snižovat své marže, což ohrožuje jejich investiční plány, přičemž současně přicházejí o část konkurence schopnostina zahraničních trzích. Nedostatek vhodných pracovníků představuje hlavní bariéru další expanze tuzemské průmyslové výroby," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda. "Dlouhodobě takový stav není udržitelný, pokud firmy a podniky výrazně nenavýší svoji produktivitu, což se ovšem třeba letos čekat nedá – produktivita by měla růst zhruba stejným tempem jako loni," dodává.

  mak | bleskove.cz

  Témata: mzdy
  Komentáře ke článku
  loading...