Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  POMALÝ RŮST CEN

  Zelenina za rok zlevnila o pětinu a trend bude pokračovat

  10.03.2018 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Dochází k citelnému propadu cen potravin, zejména zeleniny. Ta je v souhrnu téměř o pětinu levnější než loni ve stejnou dobu, například brambory jsou levnější dokonce o čtvrtinu. Pomalejší inflace ale může být problém a trápí proto i Českou národní banku.

  Ovoce jablka jídlo lupa
  Cena zeleniny a ovoce je stále nižší | Pixabay

  Míra inflace v únoru zaostala za očekáváním trhu. Cenová hladina rostla meziročním tempem 1,8 procenta, zatímco trh počítal s mírou inflace ve výši dvou procent. Ještě více však inflace zaostala za očekáváním České národní banky, která v aktuální prognóze předpokládala její míru naúrovni 2,2 procenta.  

  Banka je zaskočená nečekaným vývojem
   

  "Zpomalování tempa inflace bylo očekávatelné, překvapivá je však razance tohoto zpomalování. Z velké části má zpomalování na svědomí efekt vyšší statistické základny loňského roku, ale přidávají se další, méně očekávatelné antiinflační faktory," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Ekonomy zejména překvapil citelný propad cen potravin, zejména zeleniny. Ta je v souhrnu téměř o pětinu levnější než loni ve stejnou dobu, například brambory jsou levnější dokonce o čtvrtinu. "Pomalejší inflace přidělává vrásky na čele České národní bance, která by si totiž přála o něco vyšší inflaci, aby ji mohla korigovat směrem k inflačnímu cíli ve výši dvou procent prostřednictvím růstu úrokových sazeb," upřesnil.

   

  Na inflaci reagovala koruna oslabením o 0,1 procenta vůči euru. Ekonomové předpokládají, že ČNB zvýší sazby letos ještě dvakrát. Tempo inflace totiž v dalších měsících roku zrychlí, i díky růstu regulovaných cen či služeb. "Za celý rok vykáže inflace úroveň bezpečně nad hodnotou cíle ČNB, a sice 2,6 procenta," uzavřel Kovanda.

   

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...