Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÉ NOVINKY

  Cestování do zahraničí bude mnohem jednodušší

  10.03.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Letošní letní dovolené si mohou zájemci vyřizovat i na poslední chvíli. Cestovní doklady se nově dají vyřídit i za jeden den. V platnost vstoupí i další novinky.

  dovolená 2016 lupa
  Vyrazit na luxusní dovolenou můžete i na poslední chvíli | Internet

  Cestování mimo Evropskou unii bude od července opět snadnější díky novele zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech. "Urychlené cesty mimo schengenský prostor umožní expresní vydání plnohodnotného cestovního pasu do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů," uvedla Tereza Picková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Právě podstatné zkrácení lhůty pro vydání cestovního pasu je z pohledu cestovních kanceláří hlavní vítanou novinkou. Dosud nejkratší šestidenní lhůta zcela zaniká a nově bude na výběr hned z několika časových variant. Ty se budou lišit cenou poplatku i příslušným místem vydání dokladu.   

  Expresní vydání cestovního pasu bude možné do 24 hodin
   

  "Zejména pro cesty mimo Evropskou unii a do vzdálenější exotiky je možnost získání cestovního pasu v jednodenní lhůtě skutečně revoluční. Ačkoliv je služba vysoce zpoplatněná, v případě nákladnějších zájezdů do vzdálených destinací se investice jistě vyplatí," domnívá se Picková. Pro cesty po Evropské unii a schengenském prostoru změna není až tak zásadní, k cestám je totiž možné použít také platný občanský průkaz. Právě v Evropě se přitom uskuteční více než 80 % všech dovolených občanů EU.

   

  "Zapomnětlivci, kteří míří mimo Evropu, musí počítat s výdajem v částce 6.000 Kč. Vysněná dovolená, která by jinak mohla bez náhrady propadnout, však nebude více v ohrožení," vysvětlila. Nejen málo operativní šestidenní lhůta, ale právě i vyšší cena poplatku platila za hlavní bariéru, která turistům dosud znesnadňovala vycestování do mimoevropských destinací. Využívanější by proto mohla být spíše druhá zkrácená lhůta do 5 pracovních dnů, u které bude poplatek snížen na 3.000 Kč (v současnosti 4.000 Kč).

   

  "Důležité je upozornit, že převzetí expresního pasu do 24 hodin bude možné pouze u Ministerstva vnitra. Žádost lze přitom podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze u úřadu městské části nebo u Ministerstva vnitra," upřesnila Picková. Novinky dovolenkáře zastihnou ještě před hlavní turistickou sezonou. O vydání pasu v nových lhůtách bude poprvé možné zažádat od 1. července 2018.

   

  "S ohledem na blížící se letní zájezdovou sezonu doporučujeme platnost obou cestovních dokladů zkontrolovat a v dostatečném předstihu využít běžných lhůt pro jejich vydání, které jsou zároveň vůbec nejlevnější. Za vydání cestovního pasu do 30 dnů tak cestovatelé zaplatí 600 Kč," připomněla. Zároveň bývá obvyklé, že pas je vyhotoven ve výrazně kratším termínu, v průměru do 14 dnů od podání žádosti.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...