Pátek 23. března 2018
svátek má Ivona, zítra Gabriel
  KONTROLY MARODŮ

  Na neschopence se stále podvádí

  09.03.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Kontroly nemocných odhalily tisíce podvodů. Za nedodržování stanoveného režimu na neschopence byla v loňském roce udělena pokuta 3 778 pojištěncům.

  Nemoc postel. lupa
  Lidé na neschopence by měli ležet a odpočívat | Pixabay

  Kontroloři provedli v loňském roce 146 857 kontrol dodržování režimu dočasně práce neschopných pojištěnců. Podle okresních správ sociálního zabezpečení nejvíce postihů (485) bylo vloni uděleno pojištěncům v Plzeňském kraji.  

  Nejvíce pokut dostali marodi v Plzeňském kraji
   

  "Lidé stonající takzvaně na neschopenku jsou povinni dodržovat režim, který jim stanovil ošetřující lékař, dále mají mj. povinnost sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti, označit byt a zvonek jmenovkou a dodržovat vycházky určené ošetřujícím lékařem," uvádí kontroloři. "Zpravidla mohou být vycházky povoleny nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin," dodávají.

   

  Nejméně kontrol proběhlo ve Zlínském kraji - 5 189, z nichž pokutu dostalo 208 lidí na neschopence.  Naopak nejvíce kontrol udělala Okresní správa sociálního zabezpečení v Moravskoslezském kraji - 19 169, z nichž bylo pokutováno 446 nemocných.

   

  Pověření zaměstnanci OSSZ kontrolují dočasně práceneschopné pojištěnce podle vlastního výběru, z podnětu ošetřujícího lékaře nebo na žádost zaměstnavatele. V případě potvrzeného porušení stanoveného režimu zahájí OSSZ správní řízení, v němž může být rozhodnuto o krácení nebo odnětí nemocenského. Při porušení režimu zašle OSSZ dočasně práceneschopnému pojištěnci, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli záznam o kontrole.

  mak | bleskove.cz

  Témata: neschopenky
  Komentáře ke článku
  loading...