Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ČASOVANÁ BOMBA

  Stavebnictví roste a dělníci se dožadují benefitů

  08.03.2018 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  České ekonomice se daří a bude to tak i v celém letošním roce. Roste také důvěra lidí v ekonomiku. Spokojenost je cítit zejména ve stavebnictví, které zažívá mohutný vzestup. Problémy jsou pouze se zaměstnanci - je jich málo a chtějí stále vyšší mzdy i bonusy.

  Ford továrna Valencia lupa
  Firmy mají dost zakázek | Archiv

  Důvěra v tuzemskou ekonomiku letos v únoru vzrostla na nejvyšší úroveň od května 2008. Spotřebitelská důvěra vykazuje hodnotu jen nepatrně nižší, než je její historické maximum, zatímco důvěra podnikatelů byla naposledy vyšší v červenci 2008.  

  Stavebníkům pomáhají i evropské peníze
   

  "Z jednotlivých sektorů je zvláště markantní nárůst důvěry podnikatelů ve stavebnictví. Jejich nálada byla v únoru nejlepší od roku 2008, kdy v ČR vrcholil předkrizový stavební boom," říká ekonom Lukáš Kovanda. Stavebnictví dlouhou dobu představovalo poslední sektor, který se dosud zcela neupravil z důsledků světové finanční krize. Zdá se, že nyní se i zde začíná „blýskat na lepší časy“. 

   

  "Optimismus plyne ve stavebnictví ze zvýšení poptávky po stavebních pracích, kterou podněcuje růst mezd v ekonomice a z ní plynoucí poměrně silná poptávka Čechů po bydlení a také čerpání prostředků z rozpočtu Evropské unie, jež mnohdy plynou právě na stavitelské projekty," vysvětluje Kovanda. "Toto čerpání bude v příštích měsících a letech nabírat na intenzitě z důvodu blížícího se konce stávajícího programového období pro čerpání prostředků Evropské unii," dodává.

   

  V příštích měsících se blízko svých historických maxim bude z důvodu očekávaného sedmiprocentního letošního růstu mezd nadále držet spotřebitelská důvěra. Důvěra podnikatelů také nemá příliš důvod klesat. "Vrásky na čele však podnikatelům bude přidělávat přesně to samé, co zlepšuje náladu spotřebitelům, tedy obecné ekonomické klima vysoce nakloněné růstu mezd. Přesto však i důvěra v podnikatelském segmentu dále poroste, neboť mzdy přece musí být opět nějde utraceny a navíc lze počítat s pokračujícím solidním a plošným růstem eurozóny, našeho klíčového obchodního partnera, a tedy sílící poptávkou odtamtud," uvádí ekonom. 

   

  Podle dostupných údajů byla v rámci Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí Česká republika čtvrtou nejrychleji rostoucí ekonomikou, po Rumunsku, Slovinsku a Estonsku. České ekonomice se zřejmě bude dařit i v letošním roce, byť na tak silný výkon jako loni nenaváže. Letos by si totiž měla polepšit „jen“ o 3,5 procenta.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...