Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PROTI SVOBODĚ

  Budou právníci zbaveni mlčenlivosti a začnou bonzovat?

  07.03.2018 15:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Vláda chystá zásadní změnu pro právníky. Ty by museli v určitých případech poskytovat finančním úřadům informace o svých klientech. Něco takového považují za nehoráznost a zásah do svobody, který by si prý v minulosti nedovolili ani komunisté.

  Soudce lupa
  Nejen u soudu by lidé byli vysvlékáni do naha | ThinkStock

  Čeští advokáti se ostře ohradili proti návrhům vlády a Pirátů na změnu daňového řádu. Kvůli nim by totiž nově museli v určitých případech poskytovat finančním úřadům informace o svých klientech. To ale považují za útok na advokátní mlčenlivost. Něco takového si prý v minulosti nedovolili ani komunisté. Tématu se věnují Lidovky.cz.  

  Vláda chce přísnými pravidly zamezit podvodům
   

  Poslanecká sněmovna v současnosti projednává vládní novelu daňového řádu, jenž by advokátům a daňovým poradcům ukládal povinnost informovat zahraniční úřady přes české ministersto fianncí o svých klientech v případě daňových úniků. Momentálně tak musí činit pouze banky.

   

  Čeští advokáti ale se záměrem, že by berním úředníkům museli poskytovat údaje o svých klientech, nesouhlasí. „Kterémukoliv finančnímu úřadu by stačilo požádat o jakoukoliv informaci o jakémkoliv klientovi s tím, že možná v budoucnu nesplní svoji daňovou povinnost, a advokát by žádané informace nemohl odmítnou,“ píše Česká advokátní komora (ČAK) v kritickém dopise, který rozeslala zákonodárcům. Novela může údajně vést až ke zrušení mlčenlivosti, ke které jsou advokáti zavázáni. „S ničím podobným se advokacie minimálně od roku 1945 nesetkala. I komunisté, kteří advokáty rozhodně nemilovali, si netroufli advokátní mlčenlivost prolomit,“ cituje advokáty server Lidovky.cz.

   

  Poslanec Jakub Michálek pirátský návrh obhajuje slovy, že právní pomoc advokátů je v některých případech zneužívána k zakrývání trestné činnosti. „Pokud je prioritou vlády řádně vybírat daně, je nezbytné, aby měla finanční správa účinné nástroje vůči tomu malému počtu osob z řad advokátů a dalších odborných profesí, které se podílejí na legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ tvrdí Michálek.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...