Středa 20. června 2018
svátek má Květa, zítra Alois

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZÁVAŽNÝ PROBLÉM?

  Celoživotní plodnost mužů je mýtus!

  27.02.2018 15:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Šance na přirozené početí po čtyřicítce klesá. Podle studií je tento problém stále závažnější. Dokonce se prokázalo, že vyšší věk muže ovlivňuje vývoj plodu.

  Mladí mládež lupa
  Neplodnost trápí mnoho dvojic | Pixabay

  Neplodnost postihuje 15 % párů v plodném věku, u poloviny z nich se příčina neplodnosti objevuje na straně muže. V poslední době se vedou diskuse, zda klesá kvalita spermií nebo hraje roli vyšší věk mužů v době, kdy zakládají rodiny. Nejnovější studie však prokázaly, že s přibývajícím věkem muže klesá kvalita ejakulátu. Navíc nízká kvalita spermií může ohrozit nejen vývoj plodu, ale zvyšuje i riziko rozvoje některých onemocnění dítěte v budoucnosti.  

  Vyšší věk muže ovlivňuje vývoj plodu
   

  Výsledky klinických studií ukázaly, že s rostoucím věkem muže se snižuje kvalita jeho ejakulátu – klesá jeho objem, celkový počet spermií, počet pohyblivých spermií i zastoupení morfologicky normálních spermií. Podařilo se také prokázat, že ženám se starším partnerem trvá delší dobu, než u nich dojde k úspěšnému oplodnění. „V jedné studii, která proběhla ve Velké Británii, trvalo oplodnění průměrně 22,5 měsíců u skupiny žen mladších 25 let a jejich partnerů starších 45 let. Oproti tomu stejně staré ženy s partnery mladšími 25 let otěhotněly maximálně do šesti měsíců,“ popisuje bioložka RNDr. Zuzana Krátká, Ph.D. z imunologické laboratoře Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet v Praze.

   

  Plodnost muže dále negativně ovlivňují i nezdravý životní styl (kouření, nadváha, nevyvážená strava, nedostatek pohybu), různá onemocnění (např. infekce močových cest), ale také některé genetické či vývojové vady. U starších mužů mohou mít na plodnost vliv i změny v hladinách hormonů.

   

  Ke zjištění kvality spermií se běžně využívá mikroskopické vyšetření, tzv. spermiogram. Může se však stát, že ani při jeho normálních hodnotách nejsou spermie dostatečně kvalitní na to, aby oplodnily vajíčko. Proto je vhodné toto vyšetření doplnit moderními metodami, které zkoumají další vlastnosti spermií. Vyšší počet odumírajících spermií byl prokázán u 37 % mužů starších 40 let. „Pokud je v ejakulátu vyšší počet spermií s poškozenou DNA, pak stoupá riziko vyššího výskytu méně kvalitních embryí po in vitro oplození a také klesá počet těhotenství,“ upřesňuje RNDr. Zuzana Krátká.

   

  Vyšší věk mužů v době početí může negativně ovlivnit vývoj plodu a také budoucí zdravotní stav dítěte. Mezi první onemocnění, která se sledovala u dětí straších otců, patřila achondroplasie, onemocnění, při kterém dochází k růstovým poruchám. Některé rozsáhlé epidemiologické studie z poslední doby zjistily, že u dětí otců starších 45 let se více než u dětí mladších otců objevují během života psychické poruchy (např. schizofrenie) nebo i některá vzácná nádorová onemocnění.3,4 Jednou z možných příčin mohou být právě méně kvalitní spermie.

   

  Možnosti léčby neplodnosti u mužů nejsou sice tak velké, jako u žen, ale cílená specifická léčba, podpůrná léčba antioxidanty a úprava životního stylu mohou postupně zlepšit kvalitu spermií a přispět k úspěšnému otěhotnění partnerky. „Při zjištění nízké kvality spermií pomocí odborných vyšetření doporučuji problém konzultovat co nejdříve s andrologem, aby se případné problémy s neplodností diagnostikovaly včas a neplodným párům se nabídlo optimální řešení léčby neplodnosti,“ uzavírá RNDr. Zuzana Krátká.

  mak | bleskove.cz

  Témata: neplodnost
  Komentáře ke článku
  loading...