Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEPOVEDENÁ NOVELA

  Se stravenkami kšeftují novodobí veksláci jako jejich předchůdci za komunistů s bony

  23.02.2018 14:06 / zprávy google+ twitter facebook

  Novodobí veksláci kšeftují se stravenkami, které lidé v nouzi nemají jak utratit. Upozornili na to členové Platformy pro sociální bydlení. Poukázky dostávají od loňského prosince na živobytí lidé, kteří tuto dávku pobírají přes půl roku. Ve „stravenkách“ obdrží vždy 35 až 65 procent příspěvku.

  Stravenky lupa
  Překupníci nabízejí jen 60 procent hodnoty stravenky. Lidé s nimi nemají kde nakupovat. | Archiv

  Překupníci mají díky novince v zabezpečení lidí v hmotné nouzi jednoduchý výdělek, protože obchody se stravenkami počítají pouze v omezeném množství. „Stravenky často berou jen dražší obchody a lze jich najednou utratit jen omezené množství, takže nelze udělat jednou za čas větší nákup. Některé základní potřeby za ně navíc nelze koupit vůbec, takže jsou lidé nuceni je pod cenou prodávat u překupníků,” uvedla senátorka Renata Chmelařová (za KDU-ČSL), která společně s platformou na problém upozornila. 

  Příjemci dávky si stěžují, že nemají stravenky kde utratit a že placení jimi je pro ně ponižující
   

  Pro Novinky.cz popsal mluvčí platformy Martin Špaček případ matky čtyř dětí, která z 8 000 korun dostává v hotovosti 5 000 korun. Většinu peněz pak dá za nájem. „Za stravenky ve svém bydlišti ale vše potřebné nekoupí a na cestu do města jí nezbývá,“ přiblížil Špaček. A proto poukázky mění u překupníka. „Obvykle jí za ně dá jen šedesát procent jejich hodnoty,“ upozornil. Měsíčně tak matka s dětmi ze skromného rodinného rozpočtu škrtne přes tisíc korun.

   

  Stravenky jsou trnem v oku také Národní radě osob se zdravotním postižených. Příjemci dávek si stěžují, že nemají stravenky kde utratit, a že placení jimi je pro ně ponižující. Sněmovna už projednává hned dvě novely o hmotné nouzi. Jednu předložili členové poslaneckého týmu ANO a druhou připravili poslanci KDU- ČSL, ČSSD, Pirátů a TOP 09. Oba návrhy počítají s tím, že poukázky už nebudou dostávat obyvatelé ústavů a domovů pro seniory.

   

  Původní novelu o hmotné nouzi vyplácení části dávek v poukázkách prosadili minulý rok poslanci. Chtěli tak bránit zneužívání pomoci od státu. V současné době se za stravenky dají koupit potraviny či drogerie, ale nikoliv alkohol a cigarety.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...