Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ODVÁŽNÉ PLÁNY

  Důchody by se měly rekordně zvýšit

  19.02.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Vláda chce zvýšit průměrné důchody o víc než 900 korun. Rekordní růst ale přijde stát na minimálně třicet miliard korun. Zatím není zřejmé, kde na to chce vláda vzít peníze.

  senior lupa
  Současní senioři jsou často velmi aktivní | Archiv

  Vláda plánuje zvýšení průměrných důchodů. „Příští rok navrhujeme navýšení důchodů o 918 korun meziročně, to je vlastně největší meziroční navýšení v historii země,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v České televizi.  

  Průměrný důchod by byl více než 13 000 korun
   

  Stát každý rok zvyšuje důchody o růst cen a polovinu růstu reálných platů. Loni byla inflace přes dvě procenta a platy jdou rychle nahoru, což se promítá i do valorizace. „Ministerstvo financí podle platné legislativy přepočetlo valorizační schéma. Zvýšení penzí bude v průměru o 598 korun,“ informovala Alena Schillerová (ANO). 

   

  Vedle valorizačních šesti set korun by ale vláda během měsíce měla projednat návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterého by dostali od ledna důchodci navíc každý měsíc až 330 korun, a to bez ohledu na to, jakou mají penzi. "Celkový růst důchodů o víc než devět stovek měsíčně by byl téměř dvakrát vyšší než letos, a dokonce trojnásobný oproti loňsku," upozorňuje web ČT24.

   

  Výrazný růst důchodů má podporu i mezi stranami, které mají ve sněmovně spolu s hnutím ANO jasnou většinu. „Měla bych velkou radost, kdyby si naše seniorky a senioři polepšili takřka o tisícikorunu,“ prohlásila místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Podobný názor má i KSČM a SPD.

   

  Rekordní růst důchodů by zároveň znamenal rekordní růst rozpočtových výdajů, a to o víc než 32 miliard korun. V roce 2019 by tak vláda vydala na penze přes 466 miliard korun, což kritizuje pravicová opozice. „Vůbec netuším, kde na to chtějí ministři vzít, jestli se zvýší odvody nebo jestli budou vyšší daně,“ podotkla 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Když poslouchám vyjádření vlády v demisi a podívám se na sliby jenom za poslední týden, to je minimálně šedesát miliard korun. Kde na to vláda vezme?“ zmínil předseda ODS Petr Fiala. Pokud v příštím roce vzrostou důchody podle představ kabinetu, poskočí průměrná penze ze současných zhruba 12,3 tisíce korun na více než 13 200 korun.

   

  mak | bleskove.cz

  Témata: důchody
  Komentáře ke článku
  loading...