Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SVATBY S CIZINCI

  Čeští muži chtějí Polky a Ukrajinky, ženy hledají partnery na Západě

  13.02.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Partnerů, kteří chtějí svůj vztah stvrdit úředně, v posledních letech mírně přibývá. Loni si jen za první tři čtvrtletí dalo první manželský polibek 46 tisíc párů. Roste také počet mezinárodních sňatků a registrovaných partnerství.

  Svatba prsteny lupa
  Přibývá svateb i předmanželských smluv | Showpix

  Svateb, u nichž je jeden ze snoubenců cizinec, v Česku přibývá. V roce 2016 jich bylo 5200. „Z cizinců si čeští ženichové i nevěsty berou nejčastěji partnery ze Slovenska, v dalších pořadích už je to trochu zajímavější. Češky si ženichy hledají spíše na západě, konkrétně v Německu, Velké Británii nebo USA. U mužů jsou naopak po Slovenkách na druhém místě Ukrajinky, Rusky a Polky,“ řekl Radiožurnálu Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu.  

  Češky si často volí Němce, Brity i Američany
   

  Zařizování mezinárodního manželství je přitom o něco složitější. Snoubenec – cizinec musí matričnímu úřadu prokázat svoji totožnost občanským průkazem nebo cestovním pasem. „Vždy předkládá svůj rodný list, dále případně pravomocný rozsudek o rozvodu, pokud jde o rozvedeného cizince, nebo úmrtní list zemřelého manžela, pokud jde o ovdovělého cizince. Dále je třeba předložit doklad o státním občanství, doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství a potvrzení o osobním stavu a pobytu, pokud jsou tyto doklady cizím státem vydávány,“ vyjmenoval Radiožurnálu mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Ke všem cizojazyčným dokladům si snoubenec musí opatřit také překlady do českého jazyka. Výjimkou jsou doklady a potvrzení ve slovenském jazyce.

   

  V posledních letech také mírně roste počet uzavřených registrovaných partnerství. V roce 2016 si řeklo své ano 336 párů stejného pohlaví. Jen za první polovinu loňského roku dalších 171. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...