Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  FARMÁŘI KONČÍ

  Čeští chovatelé vepřů ukončují své provozy

  12.02.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Upadající zájem o vepřové nutí farmáře končit s chovem prasat. Nejhorší situace je v příhraničních oblastech na Karlovarsku, kde většina farmářů vepříny zavírá.

  Vepři lupa
  O vepřové je stále menší zájem | Archiv

  Čeští chovatelé si stěžují na klesající poptávku po vepřovém mase. „V republice došlo k poklesu výroby vepřového masa od roku 2001 o polovinu a v Karlovarském kraji dokonce o 90 procent,“ popsala pro ČT24 ředitelka karlovarské krajské správy statistického úřadu Jaroslava Šenitková.  

  Nejhůř je na tom Karlovarsko
   

  Poptávka je příliš malá a náklady rychle rostou. Zemědělec Evžen Ifkovich z Kamenného Dvora nedaleko německé hranice už vepřín ruší. Ze sta kusů, které měl ještě před několika lety, zbyly jen dvě prasničky.

  Před třemi lety za prase dostal i šest tisíc korun, teď sotva polovinu. „Teď jsem vykrmené prase prodal za dva a půl až tři tisíce korun, ale jen z toho důvodu, abych se toho zbavil,“ přiblížil.

  Do vepřína se teď navíc špatně shánějí zaměstnanci, a když se to povede, chtějí za práci víc. Na větších nákladech se podílí i krmení pro prasata, které podražilo zhruba o sto korun za metrák. Z vepřína v Kamenném Dvoře se tak stanou garáže. „Netěší mě to,“ říká Evžen Ifkovich. Když se ale špatně prodává a málo se platí, tak je lepší to přestat dělat, dodává.

  Zájem ze zahraničí omezuje africký mor
  Na každém praseti v současné době chovatelé prodělají zhruba dvanáct set korun. Složitý je i vývoz masa. Zahraniční odběratele odrazuje například výskyt afrického moru v Česku. „Ve chvíli, kdy máte nákazovou situaci, tak ta prasata od vás nikdo nechce,“ potvrzuje Jan Jůzl z Horského statku Abertamy.

  Z příhraničí mizí i nejmenší chovy, potíž tam dělá i německá konkurence. Tamní farmáři totiž kromě unijních dotací na rozdíl od českých zemědělců dostávají i příspěvek od spolkových zemí. Pokryjí tak asi pětinu nákladů.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...