Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  JEDOVATÉ PLASTY

  Plastové hračky mohou poškodit nervový systém!

  10.02.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  V recyklovaném plastu jsou přítomny látky poškozující nervový systém, imunitu a ohrožující plodnost mužů. Objevují se ve stavebním materiálu, kobercích, nádobí, kadeřnických pomůckách nebo hračkách pro malé děti. Výrobu firmám přitom povoluje současná evropská legislativa. Řešením je podle Arniky zákaz využívání toxických plastů.

  Babčáková lupa
  Babčáková při natáčení klipu | Arnika

  Herečka Simona Babčáková podpořila ekologickou organizaci Arnika při jejím úsilí zakázat využívání toxických plastů. Vybízí veřejnost k podpisu výzvy, aby donutila politiky jednat. "Recyklace je skvělá věc, dělejme ji proto správně," provolává Babčáková.  

  Herečka Simona Babčáková natočila o nebezpečných plastech klip
   

  Vzhledem k tomu, že problém s odpady nejen nemizí, ale stále narůstá, považuji jej za aktuální a prioritní společenské téma a podporuji aktivity, které na tento dlouhodobě neřešený problém upozorňují. Stav je alarmující a je třeba přijmout odpovědnost,“ říká herečka.

   

  Arnika v kampani vyzývá veřejnost, aby svým podpisem vyzvala politické špičky k zákazu využívání toxického plastu, prosazení bezpečné recyklace v České republice i v celé Evropské unii a zajištění zdraví našich dětí. „Nebezpečné látky v plastech nejen, že ničí životní prostředí, ale poškozují také imunitu, způsobují hormonální poruchy a jsou spojené se sníženou inteligencí a soustředěním u malých dětí,“ dodává Karolína Brabcová, specialistka na problematiku toxických látek z Arniky.

   

  Dnešní stav je způsoben nepříjemným dědictvím minulosti. Dříve se do plastů přidávaly příměsi, o kterých vědci později zjistili, že jsou jedovaté. Šlo o bromované zpomalovače hoření, změkčovadla a těžké kovy, kterými výrobci ošetřovali elektrospotřebiče, čalounění v autech i nábytku apod. Dnes jsou při výrobě nového zboží zakázány, Evropská unie však firmám povolila jedovaté plasty recyklovat a vyrábět z něj další výrobky. Rizikové chemikálie nakonec běžně končí ve výrobcích z černého plastu, jako jsou stavební materiál, vybavení domácností, nádobí a dokonce hračky pro malé děti.

   

  „Chceme recyklaci vrátit její dobrou pověst. Znovuvyužívání a recyklace odpadu je jediná možná a správná cesta, která nám v dnešní době zaměřené na spotřebu šetří zdroje a energii. Proto povinností politiků je zrušení výjimek umožňujících recyklovat nebezpečné materiály, odstranění jedovatých plastů z recyklačního koloběhu a zákaz výroby nových produktů z toxického materiálu. Jedině tak budou spotřebitelé moci důvěřovat výrobkům z recyklovaných materiálů a cirkulární politika nabyde smyslu,“ uzavírá Brabcová.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...