Sobota 24. února 2018
svátek má Matěj, zítra Liliana
  ANTIBIOTIKA NEZABÍRAJÍ

  Budeme častěji umírat na chřipku?

  06.02.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Přes 70 procent lékařů považuje braní antibiotik u dětských pacientů za nadměrné. Více s nadměrným užíváním antibiotik u dětí souhlasí muži lékaři než ženy lékařky. Všeobecně se ale všichni oslovení shodují, že antibiotika na stále více nemocí nezabírají.

  léky lupa
  Bakterie a viry jsou stále odolnější | ThinkStock

  Na chřipku mnohdy stačí bylinky a odpočinek. Pacient musí ležet! Zdůrazňují oslovení lékaři a varují před nadbytečným užíváním antibiotik. "Penicilin byl jedinečným objevem a zachránil miliony životů, v dnešní době je ale potřeba být při předepisování antibiotik velmi opatrný," shodují se lékaři.  

  Homeopatika užívá stále více lidí
   

  71 procent lékařů dokonce považuje užívání antibiotik u dětských pacientů za nadměrné. Naopak 29 procent lékařů se hlásí k výroku, že určitě nedochází k nadměrnému užívání antibiotik u dětí.  „Zajímavostí výzkumu GfK je, že muži lékaři souhlasí v 81 procentech případů s nadužíváním antibiotik u dětských pacientů. Naopak ženy lékařky souhlasí s nadměrným užíváním antibiotik  u dětí  o něco méně -  v 69 procentech případů. Více s užíváním antibiotik nad míru souhlasí mladší lékaři do 50 let (v 75 procent případů), než jejich starší kolegové, kteří udávají kladný souhlas  s nadměrným užíváním antibiotik u dětí v 67 procentech případů,“ říká RNDr. Barbora Večerková, vedoucí zdravotnického výzkumu z GfK.

   

  Jednou z možností, jak se vyléčit nejen z chřipky, je také homeopatie. "20 procent lékařů neuznává homeopatii, věří pouze v medicínu, která je založená na důkazech. 30 procent lékařů deklaruje, že sice věří pouze ověřené léčbě, ale homeopatie jim nevadí," vyplývá z průzkumu. Homeopatii jako jednu z alternativ medicíny, kterou občas doporučí, ale sami ji nepraktikují, uvádí 40 procent lékařů. Pouze 12 procent lékařů homeopatickou léčbu samo praktikuje. 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...