Sobota 26. května 2018
svátek má Filip, zítra Valdemar

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ÚHYN ŽIVOČICHŮ

  Medvědi i další zvířata za pár let zmizí

  04.02.2018 08:08 / zprávy google+ twitter facebook

  Lední medvědi mizí z arktické přírody. Jen od počátku tisíciletí jejich populace klesla o pětinu. Hlavním viníkem je teplejší voda v oceánech a nedostatek potravy.

  Medvěd lupa
  Brzy budou jen v ZOO | Pixabay

  Zvířecích druhů rychle ubývá. Mezi ohroženými jsou také lední medvědi. Ledy v oceánech tají rychleji a zvířata kvůli tomu ztrácejí přirozená stanoviště pro lov. „Pokud se teplá období zkracují a led v letním období mizí rychleji, v podstatě pod ledními medvědy podtrháváme koberec a oni ztrácí základnu pro lov tuleňů,“ citují média vědce George Durnera.  

  Z přírody již zmizely stovky druhů zvířat
   

  Lední medvědi přitom musejí ulovit a sníst jednoho tuleně každých pět až deset dní, jinak dramaticky ubývají na váze. Tématu se věnuje ČT24. Vynucená klimatická dieta spolu se ztenčováním ledové plochy nabízí nepříznivou prognózu: lední medvěd dosavadním tempem na většině míst do padesáti až sedmdesáti let vyhyne. „Myslím, že než se něco zlepší, dojde spíš ke zhoršení situace, a pokud to bude pro lední medvědy nepříznivé, může to celé negativně ovlivnit i nás lidi v mnoha ohledech,“ upozornil Durner.

   

  Nedávno se podařilo natočit video, na kterém zubožený, vyhladovělý medvěd bezcílně bloumá ledovou krajinou a po několika minutách se vyčerpaně sesouvá k zemi. „Když se díváte na umírajícího ledního medvěda, je to příšerné, trhá vám to vnitřnosti, prostě hrozné. Chci, aby si lidi uvědomili, co to znamená, když vědci říkají: lední medvědi do sta let zmizí kvůli klimatickým změnám, kvůli mizejícímu ledu, chci, aby se jim tenhle obrázek vypálil do mozku,“ cituje autora videa web České televize ČT24.

   

  Jako jedna z největších šelem nemá lední medvěd na souši svého přirozeného nepřítele – jedinými protivníky jsou jiní lední medvědi nebo lidé. V současné době se počet ledních medvědů odhaduje asi na 26 tisíc. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...