Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ÚHYN ŽIVOČICHŮ

  Medvědi i další zvířata za pár let zmizí

  04.02.2018 08:08 / zprávy google+ twitter facebook

  Lední medvědi mizí z arktické přírody. Jen od počátku tisíciletí jejich populace klesla o pětinu. Hlavním viníkem je teplejší voda v oceánech a nedostatek potravy.

  Medvěd lupa
  Brzy budou jen v ZOO | Pixabay

  Zvířecích druhů rychle ubývá. Mezi ohroženými jsou také lední medvědi. Ledy v oceánech tají rychleji a zvířata kvůli tomu ztrácejí přirozená stanoviště pro lov. „Pokud se teplá období zkracují a led v letním období mizí rychleji, v podstatě pod ledními medvědy podtrháváme koberec a oni ztrácí základnu pro lov tuleňů,“ citují média vědce George Durnera.  

  Z přírody již zmizely stovky druhů zvířat
   

  Lední medvědi přitom musejí ulovit a sníst jednoho tuleně každých pět až deset dní, jinak dramaticky ubývají na váze. Tématu se věnuje ČT24. Vynucená klimatická dieta spolu se ztenčováním ledové plochy nabízí nepříznivou prognózu: lední medvěd dosavadním tempem na většině míst do padesáti až sedmdesáti let vyhyne. „Myslím, že než se něco zlepší, dojde spíš ke zhoršení situace, a pokud to bude pro lední medvědy nepříznivé, může to celé negativně ovlivnit i nás lidi v mnoha ohledech,“ upozornil Durner.

   

  Nedávno se podařilo natočit video, na kterém zubožený, vyhladovělý medvěd bezcílně bloumá ledovou krajinou a po několika minutách se vyčerpaně sesouvá k zemi. „Když se díváte na umírajícího ledního medvěda, je to příšerné, trhá vám to vnitřnosti, prostě hrozné. Chci, aby si lidi uvědomili, co to znamená, když vědci říkají: lední medvědi do sta let zmizí kvůli klimatickým změnám, kvůli mizejícímu ledu, chci, aby se jim tenhle obrázek vypálil do mozku,“ cituje autora videa web České televize ČT24.

   

  Jako jedna z největších šelem nemá lední medvěd na souši svého přirozeného nepřítele – jedinými protivníky jsou jiní lední medvědi nebo lidé. V současné době se počet ledních medvědů odhaduje asi na 26 tisíc. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...