Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ZBYTEČNÉ PLÝTVÁNÍ

  Tuny potravin končí na skládkách

  03.02.2018 15:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Obchodní řetězec Tesco zveřejnil, kolik potravin musí vyhodit nebo darovat. Jeho cílem bylo vyprovokovat konkurenci ke stejnému kroku, aby se snížilo plýtvání potravinami. Ostatní obchodníci ale čísla tají. Jejich zaměstnanci přitom potvrzují, že se jídlo běžně vyhazuje.

  Potraviny lupa
  Nejčastěji vyhazují obchodníci ovoce a zeleninu | Archiv

  Bezmála 15 tisíc tun potravin za rok se nepodařilo prodat obchodnímu řetězci Tesco. Největší část vyhozených potravin představuje ovoce a zelenina a v závěsu za ní pečivo. „Rozhodli jsme se nejprve zveřejnit data o plýtvání potravinami ve Velké Británii a poté i v Evropě. Dali jsme na doporučení aktivistů, s nimiž spolupracujeme. Ve Velké Británii už nás následovali další obchodníci,“ vysvětlil ředitel českého Teska Matt Simister s tím, že doufá, že podobně zareagují ostatní i v tuzemsku. „Pokud se zapojí celý trh, bude to pro lidi transparentní, protože uvidí, kde se plýtvá a co lidé dělají pro to, aby odpad snížili,“ upřesnil pro iDNES.cz.  

  Lidé by měli všeobecně méně plýtvat nejen jídlem
   

  Nebývale otevřený krok Tesca zůstává ale zatím bez odezvy. Ostatní řetězce přesná čísla prozradit nechtějí. Neprodané potraviny se společnosti snaží darovat charitám, azylovým domům či dětským domovům nebo je poskytují zoologickým zahradám. I tak ale končí v běžných kontejnerech a na skládkách tuny nevyužitého jídla.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...