Neděle 18. února 2018
svátek má Gizela, zítra Patrik
  ANTIBIOTIKA JSOU ZBYTEČNÁ

  Na celém území ČR vypukla chřipková epidemie

  03.02.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Evropou se dál šíří chřipková epidemie. Kraje hlásí desetitisíce nemocných. Hygienici v řadě místech doporučují, aby se omezily návštěvy v lůžkových zařízeních. Nejvážnější je situace v Jihomoravském kraji, kde je hlášeno až 23 tisíc nemocných.

  Nemocnice lupa
  Chřipku mohou provázet i závažné komplikace | Archiv

  Hygienici doporučili omezení návštěv v lůžkových zařízeních, tedy nemocnicích či domovech seniorů. Všeobecně pak doporučují umývat si pečlivě ruce, pít zázvorový čaj a odpočívat. „Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu B,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.  

  Chřipku je nutné vyležet
    

  V 5. kalendářním týdnu tohoto roku je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1722 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o 18,3 %. Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích ČR. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Libereckého, Jihočeského, Jihomoravského, Středočeského a Ústeckého.

   

  „Doporučujeme občanům pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit dál,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

   

  Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují. Ve fázi plošné epidemie chřipky je téměř celá západní Evropa, ve východní Evropě je nemocnost zatím mírně nižší. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu B.

  mak | bleskove.cz

  Témata: chřipka
  Komentáře ke článku
  loading...