Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  PREVENTIVNÍ ZBROJENÍ

  Češi se zásobují palnými zbraněmi. Bojí se o své rodiny!

  02.02.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Zbrojaři si v posledních dvou letech všímají nárůstu poptávky po zbraních a bojové technice všeho druhu. Velké nákupy plánuje také Armáda České republiky. Pozadu nezůstávají ani řadoví občané Česka. Nakupují palné zbraně všeho druhu. Nejoblíbenější jsou pistole ráže 9 mm.

  Zbraně lupa
  Připravuje se svět na válku? | Archiv

  Bude válka? Celý svět zbrojí a Češi nejsou o nic pozadu. Už dva roky zaznamenávají zbrojařské firmy po celé zeměkouli nárůst poptávky svých produktů. A to po pětiletém poklesu. Podle výzkumu SIPRI jenom za rok 2016 poptávaly země zbraně a bojovou techniku za 375 miliard dolarů. „V posledních letech zaznamenáváme vysokou poptávku mnoha států po zajišťování bezpečnosti, což vede k růstu zbrojení. Vzrůstá ale i absurdní vývoz do míst, kde je mimořádně vysoké riziko, že budou zbraně zneužity,“ uvedl pro server Idnes.cz Martin Balcar z hnutí Amnesty International. 

  Lidé poptávají především poloautomatické samopaly Scorpion, poloautomatické útočné pušky CZ 858 a Bren
   

  Tradičně největším dodavatelem zbraní na trhu jsou zbrojařské společnosti v USA, Velké Británie a Ruské federace. Pozadu nezůstavají ani obchodníci z Francie, Izraele a Itálie. Svůj krajíc si ukousli také asijští zbrojaři z Japonska a Jižní Koreje. "V současnosti je zájem o všechny druhy zbraní. Od složitých zbraňových systémů po obyčejné ruční pistole a pušky," shoduje se většina prodejců.


  Česká armáda posiluje rovněž. Nejvíce peněz mají spolknout nové pásové transportéry, náhrada dosluhujících tanků T-72, protiletadlové pozemní komplety, samohybné minomety, už dohodnutý pronájem gripenů do roku 2025 a víceúčelové vrtulníky. Částka, se kterou armáda počítá, překračuje devadesát miliard korun.


  Ani samotní obyvatelé Česka za armádou ve vyzbrojování nezaostávají. Jenom do dubna 2017 podle serveru Lidovky.cz zaznamenali obchodníci meziroční nárůst zájmu o ruční palné zbraně o neuvěřitelných 80 procent. Lidé poptávají především poloautomatické samopaly Scorpion, poloautomatické útočné pušky CZ 858 a Bren.


  Zájem je ale o všechny zbraně. „Glock je méně dosažitelný. Momentálně se čeká několik týdnů a na některý model i několik měsíců,“ poznamenal pro Českou televizi instruktor a obchodník se zbraněmi v Chebu Miloslav Kříž. Největší zájem mezi lidmi je podle něj o takzvané devítky. Tedy pistole, které střílejí 9 mm náboje.


  Zatímco ještě před deseti lety nakupovali střelné zbraně především milovníci historických funkčních replik, sportovní střelci nebo myslivci, v současné době se ozbrojují na základě získání zbrojního pasu běžní občané. Důvod je jediný. „Dá se říci, že se bojím o svoji rodinu, o sebe,“ potvrzuje v reportáži České televize jeden z uchazečů o zbrojní průkaz z Chebu.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...