Sobota 24. února 2018
svátek má Matěj, zítra Liliana
  PRACOVNÍ POSILY

  Do Česka míří tisíce Ukrajinců, Mongolů i Filipínců!

  01.02.2018 15:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Česká republika zvýší dovoz pracovníků z ciziny. Počítá se s přibližně 20 tisíci Ukrajinců ročně, ale také jsou vítáni Mongolové i Filipínci. Většina firem tento krok vítá.

  Dělník stavba lupa
  Dělník si často vydělá víc, než sekretářka | Pixabay

  Ministerstvo zahraničí zvýší kapacity, aby mohlo vyřídit ročně až 20 tisíc žádostí z Ukrajiny o práci v České republice, tedy zhruba dvojnásobek současného počtu. "Více zaměstnanců by mělo přicházet i z Mongolska a Filipín, kde začnou platit pravidla podobná jako pro Ukrajinu," citovala zprávu Česká televize s tím, že úřad zkoumá i pracovní trh Srbska a Běloruska.  

  Pracovníků z ciziny bude stále přibývat
    

  "Rozšíření služeb konzulátů bude stát 50 milionů korun," informoval Martin Stropnický (ANO), který by také rád navýšil poplatek za žádost o pracovní povolení v ČR. Samotné zpracování žádostí by mělo probíhat rychleji. "Vyšší by měla být i kvóta pro hledání pracovníků na Ukrajině pro české zemědělství, která naroste na 1500 lidí ročně z nynějšího počtu 572," uvedl ministr Stropnický. „Nejde o dumpingové náklady, jsou placeni v rámci mzdového mediánu,“ vysvětlil s tím, že o odměňování pracovníků ze zahraničí jednali zástupci vlády se zaměstnavateli.

   

  Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula přitom loni v říjnu uvedl, že odbory nepodpoří žádný nový projekt na přísun pracovníků z ciziny kromě již stávajícího projektu, který se týká pracovníků z Ukrajiny, jak připomíná web ČT24. O navýšení počtu příchozích pracovníků usilují zaměstnavatelé, kterým při rekordně nízké nezaměstnanosti chybějí pracovní síly. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...