Sobota 17. března 2018
svátek má Vlastimil, zítra Eduard
  SLOVENSKO

  Na horách hrozí nebezpečné laviny

  30.01.2018 10:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Na slovenských horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Opatrnost se ale vyplatí i na vrcholcích českých hor. Sníh je místy velmi nebezpečný.

  Vysoké Tatry lupa
  Vysoké Tatry | Pixabay

  Teplé počasí přináší zvýšené nebezpečí na horách, kde se snadno tvoří sněhové jazyky a padají laviny. V noci teploty mírně stouply ve všech pohořích. Poprašek nového prachového sněhu se nachází v polohách nad 1 900 m n. m. zejména ve Vysokých Tatrách. "Sníh je většinou tvrdý a zmrzlý, v nižších polohách vlhký až mokrý. Na mnoha místech je kůra a na severních stranách pohoří a ve stínu se však stále dá najít suchý neproměněný sníh z posledního sněžení," popisují situaci na Slovensku meteorologové.  

  Záchranáři doporučují bedlivě sledovat předpověď
    

  Ve Velké a Malé Fatře ve všech polohách a ve Vysokých, Nízkých a Západních Tatrách v polohách nad 1 700 m n. m. platí nízký supeň lavinového nebezpečí - 2. stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Sněhovou pokrývku v posledních dnech stabilizovalo střídání kladných a záporných teplot. Na severních stranách pohoří se oteplení neprojevilo tak výrazně, proto se zde mohou ještě nacházet nebezpečné staré nafoukané desky. "V Malé a Velké Fatře se nebezpečné desky mohou nacházet na všech orientacích svahů. Nebezpečí je tedy koncentrované především v strmých žlabech nad 35 °," popsali horští záchranáři.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...