Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SLOVENSKO

  Na horách hrozí nebezpečné laviny

  30.01.2018 10:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Na slovenských horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Opatrnost se ale vyplatí i na vrcholcích českých hor. Sníh je místy velmi nebezpečný.

  Vysoké Tatry lupa
  Vysoké Tatry | Pixabay

  Teplé počasí přináší zvýšené nebezpečí na horách, kde se snadno tvoří sněhové jazyky a padají laviny. V noci teploty mírně stouply ve všech pohořích. Poprašek nového prachového sněhu se nachází v polohách nad 1 900 m n. m. zejména ve Vysokých Tatrách. "Sníh je většinou tvrdý a zmrzlý, v nižších polohách vlhký až mokrý. Na mnoha místech je kůra a na severních stranách pohoří a ve stínu se však stále dá najít suchý neproměněný sníh z posledního sněžení," popisují situaci na Slovensku meteorologové.  

  Záchranáři doporučují bedlivě sledovat předpověď
    

  Ve Velké a Malé Fatře ve všech polohách a ve Vysokých, Nízkých a Západních Tatrách v polohách nad 1 700 m n. m. platí nízký supeň lavinového nebezpečí - 2. stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Sněhovou pokrývku v posledních dnech stabilizovalo střídání kladných a záporných teplot. Na severních stranách pohoří se oteplení neprojevilo tak výrazně, proto se zde mohou ještě nacházet nebezpečné staré nafoukané desky. "V Malé a Velké Fatře se nebezpečné desky mohou nacházet na všech orientacích svahů. Nebezpečí je tedy koncentrované především v strmých žlabech nad 35 °," popsali horští záchranáři.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...