Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ŠOKUJÍCÍ ČÍSLA

  Nadváhou u nás trpí každé čtvrté dítě

  26.01.2018 11:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Na snídani koláč, na svačinu tatranku, na oběd buchtičky s krémem, na večeři krupicová kaše - chudáci děti polykají tuny cukru! Zatímco většina dětí na celém světě trpí hlady, ve vyspělých státech naopak přibývá obézních. Jejich léčba není jednoduchá.

  Hubnutí lupa
  Zhubnout si přeje drtivá většina Čechů | Pixabay

  Výskyt dětské obezity se za posledních 20 let zpětinásobil. Současný stav dokonce překonal pesimistické předpovědi z osmdesátých let minulého století. "Nadváhou dnes v České republice trpí každé čtvrté dítě, obezitou každé sedmé. Jde o závažný psychosociální, a hlavně zdravotní problém, jehož příčina je jasná – špatná životospráva a návyky v rodině," uvádí v tiskové zprávě Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.  

  Desetitisíce dětí se stravují mizerně
    

  Ve srovnání s generací svých rodičů tráví dnešní děti volný čas především u počítače nebo s mobilem v ruce. Nedostatečný pohyb spolu se špatným stravováním pak vede k tomu, že se nadváha a obezita stávají opravdu závažným problémem dneška. "V Česku trpí přibližně 154 tisíc dětí do 16 let obezitou, z toho 85 tisíc dětí komplexními metabolickými změnami a 34 tisíc extrémní obezitou," vyplývá ze statistiky. 

   

  V dítěti se zrcadlí zvyklosti celé rodiny – jak funguje, jak se stravuje a jak je aktivní. Životospráva a návyky, které v dané rodině panují, tak mají zásadní vliv na výskyt nadváhy či obezity dítěte.  „Je těžké měnit ustálené zvyky rodiny, nicméně bez zásahu do jídelníčku a pravidelného pohybu se nadváhu zredukovat nepodaří," upozornila Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

   

  U obezity je prevence mnohokrát účinnější než léčba. Prvním předpokladem je včasné zjištění sklonu k nadváze. Pokud je v rodině jeden člen obézní, má dítě 50% pravděpodobnost, že bude také obézní. Pokud jsou obézní oba rodiče, šance se zvyšuje dokonce na 80 %.4 Obezita může souviset i s konkrétním věkem dítěte. Rizikovým obdobím, kdy může hmotnost u dítěte nepozorovaně narůst, je půlrok, dále 3. až 4. rok a následně 6. až 7. rok dítěte.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...