Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Virus zika!

  Novodobá hrozba pro lidstvo: Přenáší se sexem, hmyzem a krví!

  05.02.2016 11:15 / zprávy google+ twitter facebook

  Je to novodobá hrozba. Něco jako moderní mor? Virus zika se šíří rychlostí blesku. A zatímco původně odborníci tvrdili, že se přenáší jen po bodnutí hmyzem, nakonec prozradili, že také pohlavním stykem. Teď se ukázalo, že jej lze přenášet i krevní transfúzí. A šířit se skutečně může i v ČR! Máme se bát období jara a léta?

  virus zika lupa
  Ženám nakaženým virem zika se pak rodí děti s menší hlavou a poškozeným mozkem! | internet

  Podle posledních zpráv se onemocnění přeneslo na postřeleného muže ze Sao Paula, na jehož záchranu lékaři použili krev nakaženého dárce. Muž zemřel, ale nikoli kvůli nemoci, ale těžkému zranění. Španělsko mezitím oznámilo první případ nakažené těhotné ženy. Onemocněla po návratu z Kolumbie. Také Evropa hlásí několik nakažených.

   

  Hlavním zdrojem nákazy je bodnutí jednoho komára druhu Aedes aegypti, který ale může téměř kamkoli přicestovat letadlem. Takže není vyloučeno, že se nemohou nakazit tisíce lidí kdekoli na světě. Nejohroženější jsou těhotné ženy, jejichž plodu pak vir poškodí mozek.

   

  Krevní centrum při Campinaské univerzitě odhalilo i další případ, kdy svou krev lékařům daroval nakažený člověk. Podle listu Washington Post ji lékaři využili při transplantaci ledvin. Přestože u dárce později propukla horečka, u příjemce krve se žádné příznaky nerozvinuly.

   

  Světová zdravotnická organizace už koncem ledna připustila, že by k přenosu viru při transfuzi krve teoreticky mohlo dojít. Tehdy ovšem dodávala, že při dodržení běžných bezpečnostních standardů by se nic takového stát nemělo. Ale stalo se! Nyní byly zpřísněny bezpečnostní podmínky při transfúzích, aby se toto riziko eliminovalo.  

  Virus zika se šíří světem a je už v Evropě. Největší hrozbou je ale pro těhotné ženy, kterým se po nakažení rodí postižené děti!
   

   

  „Od loňského jara, kdy lékaři zaznamenali první výskyt nemoci v Brazílii, už ji bodavý hmyz rozšířil do 30 zemí včetně několika zámořských oblastí Francie,“ uvedla Světová zdravotnická organizace a odhaduje, že se nákaza postupně rozšíří po obou amerických kontinentech. Výjimkou by snad mohla být Kanada a Chile, kde pro virus nejsou příhodné klimatické podmínky.

   

  Pokud se ale rozšíří v Česku, tak se mu tu může dařit. Vlhké a teplé prostředí, obzvlášť v jarních a letních měsících, mohou být pro virus zika hodně příhodnými podmínkami.  Nyní už i v Evropě promýšlejí hygienici, jak plošně hubit komáry, aby se snížila hrozba obrovské epidemie.

   

  Zvláštní na celé věci je, že virus existuje desítky let, ale až nyní se začíná šířit do celého světa. Někteří hovoří o novém, možném nástroji teroristů či tajných skupin a o tom, že takové masivní šíření napříč světem není samo sebou.

  nely | bleskove.cz

  Témata: nemoc, virus, zika, Evropa, svět
  Komentáře ke článku
  loading...