Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  LÉKY = VÝHODNÝ BYZNYS

  Předepisovali léky podle přání distributorů. Obří kauza farmakokorupce!

  16.01.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Farmaceutické firmy by si přály, abychom všichni požívali obrovská množství léků a léčiv. Čím více pilulek denně sníme, tím se mají lépe. Policie nyní objasňuje uplácení lékařů některými z těchto farmaceutických firem.

  léky lupa
  Léky jsou mnohamilionový byznys | ThinkStock

  Dosud největší případ údajného uplácení lékařů v České republice se rozrůstá. V kauze tak nyní policie stíhá zhruba 200 lékařů a někdejších zástupců distributorských firem. Doktoři podle vyšetřovatelů dostávali úplatky za přednostní předepisování určitých léků.  

  Obviněných je již 200 a přibývají další
   

  Podle státního zástupce Ondřeje Šťastného policie nově obvinila v souvislosti s údajným uplácením lékařů 39 lidí. "Stíháni jsou za úplatkářské delikty a část obviněných také z účasti na organizované zločinecké skupině – to se týká někdejších zástupců dvou distributorských společností, kteří podle policistů lékaře upláceli v letech 2008 až 2013," uvedl pro Českou televizi.

   

  Podle policejních závěrů šlo o to, že zástupci minimálně dvou společností se snažili motivovat lékaře, aby přednostně předepisovali léčiva distribuovaná jejich společnostmi. „Lze konstatovat, že celý proces podplácení má nastavená pravidla, kontrolní mechanismy a systém evidence. Osoby zapojené do trestné činnosti měly fungovat jako organizovaná skupina, která má svou strukturu s rozdělením funkcí a dělbou činností se zaměřením na soustavné páchání trestné činnosti,“ stojí v policejních dokumentech.

   

  Skupina měla údajně rozdělené role – někdo s lékaři peníze za předpisy vyjednal, další je rozdělil do obálek a jiný fungoval jako kurýr a peníze lékařům vozil. Evidence a záznamy o údajném předání peněz považuje policie za důkaz proti celé skupině.

   

  Případ je svým rozsahem ojedinělý. „Já jsem se osobně s takto rozsáhlým případem co do počtu obviněných nesetkal, a pokud je mi známo, tak takových případů je v naší historii trestního řízení minimum, pokud jde o počet obviněných,“ poukázal v České televizi advokát Tomáš Pelikán. Všeobecně se šušká, že lékaři běžně spolupracují s distributory různých léčiv a že podplácení v ordinacích je častým, ale špatně prokazatelným jevem.

   

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...