Středa 20. června 2018
svátek má Květa, zítra Alois

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEZAMĚSTNANOST

  Úředníků máme hodně, dělníků málo!

  10.01.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  I přes prosincový nárůst míry nezaměstnanosti se zaměstnavatelům stále velmi obtížně shání vhodná pracovní síla. Nevyhnutelným důsledkem je silný tlak na růst mezd, který není udržitelný, protože produktivita práce roste pomaleji. Právě nesoulad mezi růstem mezd a růstem produktivity bude zdrojem útlumu tuzemské ekonomiky.

  Kancelář úředník lupa
  Jen vládních úředníků jsou desítky tisíc | Pixabay

  Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 100 tisíc na 280 620 lidí.
  "Počet volných míst, které firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl ke konci loňského roku na 216 629, což je nový rekord v historii České republiky," uvedl Český statistický úřad.  

  Na trhu chybí dělníci, řidiči, svářeči i kuchaři
   

  Prosincový růst míry nezaměstnanosti je „železným pravidlem“ českého trhu práce. Souvisí zejména s ukončováním sezónních prací. "Od února bude míra nezaměstnanosti opět klesat, i když pomaleji než loni. Prosincový růst míry nezaměstnanosti tedy v žádném případě neodráží zhoršení situace natrhu práce. Ten stále vykazuje výtečnou kondici," okomentoval situaci ekonom Lukáš Kovanda. Na trhu práce je přitom stále těžké najít vhodnou pracovní sílu. Navíc firmy trápí vysoké mzdy. "Silný tlak na růst mezd je ale neudržitelný, protože produktivita práce roste pomaleji. Právě nesoulad mezi růstem mezd a růstem produktivity bude zdrojem útlumu tuzemské ekonomiky," vysvětlil Kovanda.

   

  Nejvyšší nezaměstnanost hlásí okresy Karviná (8,1 %), Most, Jeseník, Bruntál, Ostrava-město a Znojmo, naopak nejnižší Praha-východ (1,3 %), Rychnov nad Kněžnou, Praha-západ a Benešov. Největší poptávka mezi zaměstnavateli byla v prosinci stejně jako v předchozích měsících po technických profesích napříč obory. Zájem byl třeba o stavební a montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, ale i například kuchaře nebo uklízeče.

   

   

  redakce | bleskove.cz

  Témata: Nezaměstnanost
  Komentáře ke článku
  loading...