Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZMĚNY V PROGRAMOVÉM PROHLÁŠENÍ

  Vlakem by se mělo jezdit zdarma, míní vláda

  09.01.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Programové prohlášení vlády doznalo několika změn. Mezi hlavními je také snaha umožnit cestování vlakem zdarma pro seniory a studenty.

  Babiš vláda lupa
  Vláda přednesla optimistické výzvy | Česká televize

  Vláda Andreje Babiše počítá ve svém programovém prohlášení s bezplatným cestováním ve vlacích pro důchodce starší 65 let, žáky a studenty do 26 let. Mezi vyjmenované prioritní dopravní stavby přibylo také pokračování dálnice D49.  

  V plánu jsou nové dálnice a objezdy, včetně D49
    

  „Senioři a studenti si zaslouží dopravu vlakem zdarma, proto jsme do finálního znění programového prohlášení vlády tenhle náš návrh napsali. Máme tu režijní jízdné pro zaměstnance drah, pro seniory a bývalé zaměstnance. To nám vždy bránilo v soutěžení a otevření trhu na železnici,“ řekl po mimořádném jednání vlády ministr dopravy Dan Ťok. Podle ministra tuto problematiku bylo nutné dlouhodobě vyřešit. „Předpokládáme, že bude nějaký seniorpas nebo průkaz pro studenty, který by byl zpoplatněný a na základě kterého by mohli jezdit důchodci nad 65 let a studenti do 26 let bezplatně,“ dodal ministr.

   

  Podle konečného znění programového prohlášení má Babišova vláda „přijmout rozhodnutí, které za stanovených podmínek umožní bezplatné užívání osobní železniční dopravy pro důchodce starší 65 let, žáky a studenty do dovršení věku 26 let“. Přesná podoba jízdného zdarma, a s tím spojené náklady pro stát, vyplynou až z nastavení podmínek. Důležitá bude například výše základního pasu pro seniory a studenty a další parametry, o kterých se povede debata.

   

  Mezi priority Babišovy vlády patří podle finálního znění programového prohlášení také zintenzivnění výstavby dálnic na všech hlavních trasách, konkrétně na D1, D3, D4, D6, D7, D11, D35, D48, D49, D52, D55. Vláda také chce dokončit kompletní modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. „Do roku 2021 zprovozníme 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů dálnic nových a 100 kilometrů modernizované D1. Do roku 2021 rozestavíme dalších 180 km dálnic,“ uvádí vláda v programovém prohlášení.

   

  Hlavními prioritami vlády jsou:

  • V oblasti digitalizace bude vláda usilovat o maximální elektronizaci státní správy a dostupnost internetu pro všechny.
  • V evropských otázkách vláda odmítá uprchlické kvóty a bude důsledně hájit zájmy České republiky v Evropské unii.
  • Další prioritou je strategický a investiční plán země včetně výstavby bytů pro mladé a starší občany.
  • Vláda dále plánuje zavést důchodovou reformu, přijmout konkrétní kroky a oddělit důchody od státního rozpočtu.
  • Kabinet chce rovněž začít s reformou státu, která bude zahrnovat udržení rovnovážného státního rozpočtu, přijetí nových zákonů o daních z příjmu, důsledné sledování regulovaných cen, lepší správu státního majetku a boj s lichvou.
  • Vláda chce posilovat bezpečnost. Navyšovat výdaje na obranu, energetickou, potravinovou a surovinovou bezpečnost.
    

  V Programovém prohlášení vláda vyšla vstříc požadavkům Rekonstrukce státu, především v oblasti zajištění nezávislosti státního zastupitelství a transparentnosti firem obchodujících se státem. Zdůraznila také zlepšení přístupu k informacím o hospodaření státu a státních firem a zajištění podpory obcím a krajům pro správné zadávání veřejných zakázek.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...