Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  OPTIMISTICKÁ ČÍSLA

  Průmyslu se daří, ale firmy ohrožuje růst mezd

  09.01.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Daří se stavebnictví, průmyslu i zahraničnímu obchodu. Optimismus průmyslníků roste navzdory sílící koruně a nedostatku vhodné pracovní síly. Klíčové ohrožení současného optimistického stavu nepředstavuje ani tak hrozba strmého růstu úrokových sazeb – a tedy zdražování investic –, ale tlak na další růst mezd. Právě kvůli vysokým mzdám se zhoršuje produktivita.

  Dělníci lupa
  Stále vyšší mzdy nutí firmy příliš šetřit a málo investovat do rozvoje | shutterstock

  Zahraniční obchod za listopad 2017 skončil s přebytkem 11,7 miliardy korun. To je meziročně o 3,4 miliardy více. „ Hodnota obchodní bilance za listopad 2017 je nejvyšší v porovnání s hodnotami listopadových měsíců minulých let. Rovněž saldo obchodu s ropou a zemním plynem podpořilo meziročním zlepšením o 0,3 miliardy korun výslednou obchodní bilanci. Meziroční index je na vývozu vyšší než na dovozu, na rozdíl od předchozích měsíců roku,“ uvedl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král.  

  Rostou úrokové sazby a mzdy, což firmám neprospívá
    

  „Stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 %, opět díky výstavbě budov. Výrazně vzrostla orientační hodnota vydaných stavebních povolení, a to především v rámci dopravní infrastruktury. Počet zahájených bytů klesl, naopak dokončených bytů bylo více než v listopadu 2016,“ doplnila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. 

   

  Průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla o 8,5 %. K růstu nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny, plynu či tepla, výroba motorových vozidel a výroba elektrických zařízení,“ zmínila Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 5,7 % a hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích vzrostla o 3,3 %.

   

  Meziroční růst objemu zakázek jak z tuzemska, tak zezahraničí byl ale v listopadu z celoročního hlediska znatelně podprůměrný. Propad v objemu nových zakázek vykázal třeba právě automobilový segment. "To jen podtrhuje fakt, že se dříve či později dostaví cyklický útlum nedostatečně diverzifikované tuzemské průmyslové výroby. Zatím však český průmysl stále těží z poměrně silné poptávky doma i v zahraničí," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. "Klíčové ohrožení současného optimistického stavu nepředstavuje ani tak hrozba strmého růstu úrokových sazeb – a tedy zdražování investic –, ale tlak na další růst mezd, který tak bude stále znatelněji převyšovat míru růstu produktivity práce i produktivity obecné," dodal Kovanda.

  mak | bleskove.cz

  Témata: Průmysl
  Komentáře ke článku
  loading...