Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ŠPATNÁ PÉČE O DĚTI

  V ČR je příliš mnoho dětí v ústavech

  08.01.2018 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Česká republika má ve srovnání s ostatními evropskými státy největší počet dětí v ústavech. Je také jednou z posledních zemí, kde se do ústavů dostávají i nejmenší děti. To by se mohlo začít měnit.

  Děti týrání lupa
  Ilustrační foto | shutterstock

  Základním cílem ministerstva práce a sociálních věcí zůstává podpora vlastních rodin, avšak pro děti, které nemohou ze závažných důvodů ve vlastní rodině setrvat, je třeba zajistit dostatek rodin náhradních. "Připravujeme konkrétní opatření ke zlepšení současného systému, která mají zvýšit počet náhradních rodin," uvedlo ministerstvo.  

  Složitý systém má mnoho nedostatků
   

  Z praktických zkušeností i podrobných analýz vyplývá, že výběr a přijímání nových náhradních rodičů není jednotné, dostatečně objektivní a není provázáno na další fáze procesu zprostředkování, jako jsou přípravy náhradních rodičů nebo doprovázení náhradních rodin. "Zájemci o pomoc ohroženým dětem procházejí procesem, který není zcela transparentní, dostávají často rozdílné informace a mnohdy neví, co mají očekávat," sdělili úředníci a potvrdili, že informace o dětech, které mohou být do náhradních rodin umístěny, nejsou dostatečně aktuální.

   

  Nedostatků je přespříliš a jejich řešení není snadné. "V nejbližší době bude navržen model jednotného odborného posuzování a posíleny kompetence sociálních pracovníků v obcích i na úrovni krajů. Budou vytvořeny a pilotně ověřeny nové způsoby oslovování zájemců o náhradní rodinou péči pro děti se specifickými potřebami, včetně dětí se zdravotním postižením," slíbilo ministerstvo.

   

  Další snahou bude podpora rozvoje vzdělávání odborných pracovníků působících v systému ochrany dětí a náhradní rodinné péče zaměřené na sjednocení přístupů k dětem se specifickými potřebami a získání dovednosti pro práci s touto cílovou skupinou. "Budou navrženy a ověřeny postupy pro vyhodnocení potřeb příbuzenské pěstounské rodiny a nastavení její podpory, včetně vzdělávání pěstounů," dodává. Jedním z opatření bude také připrava uceleného systému vzdělávání v oblasti náhradní rodinné péče určeného sociálním pracovníkům, psychologům a terapeutům zaměřující se na oblasti teorie, diagnostiky a účinných terapeutických intervencích v oblasti terapie poruch citových vazeb u dětí.

  mak | bleskove.cz

  Témata: děti
  Komentáře ke článku
  loading...