Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  HROZÍ ZÁKAZ UMĚLÉHO ZASNĚŽOVÁNÍ

  Kvůli lyžařům nebude dost vody?

  07.01.2018 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Ski areály trápí teplé počasí. Umělé zasněžování ale ničí přírodu a do budoucna hrozí jeho zákaz. Již nyní musejí lyžařská střediska dodržovat přísná nařízení, aby nebrali vodu z krajiny, která trpí suchem.

  Lyžař. lupa
  Do budoucna by mohlo být umělé zasněžování zakázáno | Pixabay

  Sucho a nedostatek vody jsou zásadním problémem, který musí vyřešit nejen Česká republika. Stát v rámci boje se suchem rozdává stamiliony korun na dotacích zvaných Dešťovka, aby lidé v domácnostech šetřili s vodou. Na umělé zasněžování sjezdovek se přitom spotřebuje mnohem více vody, která pak v krajině chybí. "V Alpách se při produkci umělého sněhu odebere tolik vody, kolik se jí za rok spotřebuje ve městě s půl milionem obyvatel. Bez sněhových děl se ovšem neobejde žádný skiareál, jejich provozovatelé navíc vodu z toků berou zdarma," uvádí server Aktuálně.cz.  

  Technický sníh je úplně jiný, než skutečný sníh
   

  Zatím zákaz technického sněhu nehrozí, ale v budoucnu by mohl přijít. "Časem se můžeme dostat do situace, kdy se budeme muset rozhodnout, zda chceme mít pitnou vodu, nebo si užívat na svahu," popsal Jiří Flousek z oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku.

   

  Se skutečným sněhem přitom nemá technický nic společného. Přirozený sníh tvořený vločkami vytváří na zemi načechranou pokrývku, pod níž je volný prostor a kde půda téměř nikdy nepromrzá. "Technický sníh je vlastně led, který obsahuje dvojnásobek vody, je těžký a zem pod ním snadněji promrzá. Vzniká na ní vrstvička ledu, po které voda při jarním tání rychle mizí do údolí, místo aby se vsákla a doplnila zásoby podzemních vod," vysvětlil Jiří Flousek pro Aktuálně.cz.

   

  Na hektar sjezdovky je potřeba asi milion litrů vody. V tom není zahrnuto dosněžování za sníh, který během zimy roztaje. Použitá voda se ale nevrací zpět do povodí, odkud byla načerpána. "Zhruba 40 procent vody použité pro výrobu technického sněhu vůbec neskončí na sjezdovce. Část se odpaří z nádrží, kde se shromažďuje pro sněhová děla, část se vytrácí sublimací a část lehkých krystalků ledu odvane vítr do blízkého lesa nebo do jiného povodí," dodal. Tento problém bude muset v nejbližší době řešit nejen Česká republika, ale pravděpodobně i Evropská unie.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...