Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEBEZPEČNÝ MOR SE ŠÍŘÍ

  Zákaz vstupu do lesů!

  07.01.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Nebezpečná nemoc nadále likviduje divoká prasata na Zlínsku. Její rozšíření by bylo přírodní katastrofou. Proto veterináři zvažují zakázat lidem chodit do lesů. Právě na lidském oblečení či psí srsti se nemoc rychle šíří a zasáhnout by mohla i celou Evropu.

  prase divoké lupa
  Prasečí mor se dostal za ohraničené území | Archiv

  Africký mor prasat se na Zlínsku rozšířil mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Veterináři nemoc potvrdili u sedmi uhynulých divokých prasat nalezených mimo ohraničenou zónu u obce Lípa.  

  Do ČR zřejmě mor zavlekl dopravce z Ukrajiny
   

  Šlo o starší úhyny, prasata byla v době nálezu mrtvá minimálně týden. Všechny nálezy jsou stále v takzvané červené zóně. Z hlediska veterinárních opatření se tedy zatím nic nemění,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Přesto odborníci doporučují opatření zvýšit. "Rozšíření moru na další území by bylo přírodní katastrfou. Nemoc by rychle zasáhla nejen celou republiku, ale také okolní státy. Ze zkušeností ze zahraničí víme, že pak je již africký mor prasat téměř nezastavitelný," vysvětlil myslivec Pavel Brotán s tím, že ideální by bylo zakázat vstup do lesů zejména pejskařům.

   

  Africký mor prasat sice není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků ale zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla laboratorními testy choroba potvrzena u zhruba 200 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat. Přesto, že jsou divoká prasata přemnožená, jejich totální likvidace by byla přírodní katastrofou. Do České republiky byl nejspíše přivezen z Ukrajiny na oblečení některého z řidičů velké firmy. Psali jsme také zde.

   

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...