Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  HROZÍ MÍRNĚJŠÍ PRAVIDLA

  Pozor na jedovatou kosmetiku!

  07.01.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Kosmetika může stále obsahovat jedovaté a rakovinotvorné látky. Místo jejich omezení zřejmě naopak dojde ke zmírnění zákazu používání nebezpečných látek.

  Kosmetika. lupa
  Skrze kosmetiku se do těla dostává mnoho nebezpečných látek | Pixabay

  Evropská komise se snaží změnit definici zákazu používání karcinogenních a mutagenních látek a endokrinních disruptorů v kosmetických přípravcích. Evropská spotřebitelská organizace BEUC jménem svých členů, mezi které patří i český dTest, přístup komise důrazně odmítá a snaží se změně zabránit.  

  Kosmetickým firmám jde o miliardy
    

  Na podzim 2016 Evropská komise oznámila, že by podle ní takzvané látky CMR (karcinogenní, mutagenní a toxické pro reprodukci) neměly být automaticky a úplně zakázány k použití v kosmetických výrobcích v textu nařízení, jak tomu bylo doposud, nýbrž mají být vyjmenovány v jeho příloze. Na problém upozornil také český dTest.


  "Když nebude zákaz automatický, mohou výrobci v složení produktů používat chemické látky CRM. V současné době existuje asi 200 nebezpečných chemikálií tohoto typu využitelných v kosmetice nejen pro dospělé, ale i pro děti," cituje zprávu web Spotrebitele.dtest.cz.


  Hlasování členských států o stanovisku Evropské komise, původně plánované na listopad 2017, bylo odloženo kvůli nesouhlasu Belgie, Dánska, Finska, Francie, Řecka, Litvy, Portugalska a Švédska. Komise u zástupců jmenovaných zemí lobuje, aby změny při únorovém hlasování příslušné expertní skupiny o kosmetických přípravcích podpořili. "Případné schválení změn bude podle BEUC soudně napadnutelné a pravděpodobně se dostane k Evropskému soudnímu dvoru," vysvětlili odborníci. 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...