Čtvrtek 22. března 2018
svátek má Leona, zítra Ivona
  HROZÍ MÍRNĚJŠÍ PRAVIDLA

  Pozor na jedovatou kosmetiku!

  07.01.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Kosmetika může stále obsahovat jedovaté a rakovinotvorné látky. Místo jejich omezení zřejmě naopak dojde ke zmírnění zákazu používání nebezpečných látek.

  Kosmetika. lupa
  Skrze kosmetiku se do těla dostává mnoho nebezpečných látek | Pixabay

  Evropská komise se snaží změnit definici zákazu používání karcinogenních a mutagenních látek a endokrinních disruptorů v kosmetických přípravcích. Evropská spotřebitelská organizace BEUC jménem svých členů, mezi které patří i český dTest, přístup komise důrazně odmítá a snaží se změně zabránit.  

  Kosmetickým firmám jde o miliardy
    

  Na podzim 2016 Evropská komise oznámila, že by podle ní takzvané látky CMR (karcinogenní, mutagenní a toxické pro reprodukci) neměly být automaticky a úplně zakázány k použití v kosmetických výrobcích v textu nařízení, jak tomu bylo doposud, nýbrž mají být vyjmenovány v jeho příloze. Na problém upozornil také český dTest.


  "Když nebude zákaz automatický, mohou výrobci v složení produktů používat chemické látky CRM. V současné době existuje asi 200 nebezpečných chemikálií tohoto typu využitelných v kosmetice nejen pro dospělé, ale i pro děti," cituje zprávu web Spotrebitele.dtest.cz.


  Hlasování členských států o stanovisku Evropské komise, původně plánované na listopad 2017, bylo odloženo kvůli nesouhlasu Belgie, Dánska, Finska, Francie, Řecka, Litvy, Portugalska a Švédska. Komise u zástupců jmenovaných zemí lobuje, aby změny při únorovém hlasování příslušné expertní skupiny o kosmetických přípravcích podpořili. "Případné schválení změn bude podle BEUC soudně napadnutelné a pravděpodobně se dostane k Evropskému soudnímu dvoru," vysvětlili odborníci. 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...