Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SMRT VZÁCNÉ ŠELMY

  Pytlák zastřelil rysici! Zůstaly po ní mláďata!

  05.01.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Mrtvá rysice byla nalezena poblíž Ostravice pod Lysou horou. Zahynula na střelné zranění. Rána na noze po zásahu zhnisala a zvíře zemřelo na celkovou otravu organismu. Vyplývá to z pitevního protokolu.

  Rysice lupa
  Před smrtí musela rysice Laura velmi trpět | foto: Dana Bartošová

  Rysice Laura měla v době úhynu dvě mláďata. Není jisté, zda se jim podaří přežít zimu, protože ještě nejsou ve věku, kdy jsou sama schopna ulovit větší kořist. Ochránci přírody nemají věrohodné aktuální informace, že se koťata v širším okolí Lysé hory stále pohybují.  

  Na rysi a další šelmy střílejí lidé bezdůvodně opakovaně
   

  "Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je smrt Laury citelnou ztrátou i proto, že jde letos už o druhou rysici, která vodila nebo mohla porodit mláďata. Tělo březí rysice Lenky bylo v dubnu loňského roku nalezeno v kolejišti železniční trati v Mořkově," uvádí hnutí DUHA. Přestože přímou příčinou smrti nebylo střelné zranění, v podkožním tuku byly nalezeny drobné úlomky olova svědčící o střelbě v minulosti.

   

  Podle zákona o ochraně přírody a krajiny hrozí fyzické osobě za usmrcení zvláště chráněného živočicha pokuta až 100 000 Kč. Mohlo by se ale jednat také o trestný čin podle trestního zákoníku, kde může být trest až tři roky odnětí svobody.

   

  V celé České republice žije nyní kolem 70–80 rysů. Hlavní příčinou, proč počty stagnují nebo se dokonce snižují, jsou střety s dopravou a pytláctví. „Rysů žije v Beskydech kolem deseti, a tak je ztráta každého zvířete, zejména samice, opravdu citelná. Rys ostrovid je kriticky ohroženým druhem. Z dosavadních zkušeností v Beskydech je zřejmé, že pytláctví na vzácných šelmách stále pokračuje. V dnešní době je opravdu nepochopitelné, že někdo střelí takové krásné a chráněné zvíře a navíc matku mláďat," konstatovala Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

   

  „Laura, která v době nálezu vážila sotva deset kilogramů, musela po zranění od střelné zbraně velmi trpět, nebyla schopna ulovit kořist ani se postarat o svá mláďata. Její smrt je pro beskydskou populaci velkou ztrátou i proto, že Lauřina mláďata byla po dlouhé době první koťata, která jsme v okolí Lysé hory zaznamenali,“ dodal Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...