Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ÚSPORNÉ BYDLENÍ

  Byty budou muset mít téměř nulovou spotřebu energií!

  30.12.2017 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Nové byty a kanceláře musejí být úspornější. Od příštího roku pro ně začne platit nařízení o budovách s téměř nulovou spotřebou. Už nyní se přitom toto pravidlo týká velkých projektů, které budou žádat o stavební povolení.

  Byty panelák. lupa
  Nové byty musí být velmi úsporné | Pixabay

  Téměř nulové náklady na energie by měly mít postupně nejen byty, ale také kanceláře i velké budovy. Firmy budou muset samy vyřešit, jak minimalizují spotřebu energií. Již nyní kladou důraz na kvalitní zateplení, dobře upevněná neprodyšná okna nebo dveřní izolace. Dbají i na využití sluneční energie.  

  Přísná pravidla povedou k úsporám
   

  „Největší prosklení je samozřejmě na jih, kde potom čerpáte solární zisky, ale musíte přemýšlet i o tom, jak velké udělat prosklení na východ a na západ, aby slunce, které pak je velmi nízko, vám interiér v létě nepřehřívalo,“ popsal pro Českou televizi majitel developerské firmy JRD Jan Řežáb. Radiátory v bytě pak mohou být velmi malé. 

   

  Od předloňska platí nová pravidla pro veřejné budovy, ale nyní se začnou vztahovat na bytové projekty. Od roku 2020 i na rodinné domy. Počítá se spotřeba na vytápění, chlazení, větrání, osvětlení i ohřev vody. Výsledek by měl být mezi nízkoenergetickým a pasivním domem. „U klasického bytového nebo rodinného domu to znamená čtyři až šest centimetrů navíc na zateplení,“ vysvětlil pro ČT24 tajemník České rady pro šetrné budovy Petr Vogel.

   

  „Nový standard, kterého chceme dosáhnout, by měl být zhruba na jedné třetině původního paneláku,“ řekl odborník na úsporné budovy ze společnosti EkoWATT František Macholda. Opatření vybírají investoři sami. Neplatí tak, že by všechny novostavby musely mít solární panely nebo rekuperaci bez možnosti vyvětrat. Zpřísnění má vést k dalším úsporám energií. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...