Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZÁKAZ ROZDÁVÁNÍ IGELITŮ

  Igelitky zdarma nadobro končí

  27.12.2017 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Od 1. ledna 2018 dojde v České republice k dalšímu omezování plastových tašek. Zatímco ve velkých obchodních řetězcích s potravinami jde už několik let o běžnou praxi, ve večerkách nebo například v prodejnách s módou, obuví a elektronikou je poskytování plastových tašek zdarma stále rozšířené. Od ledna ale bude jejich rozdej zcela zakázán.

  Obchod nákupy. lupa
  igelitových obalů i tašek je přespříliš | Pixabay

  Zpoplatněním plastových tašek reaguje Ministerstvo životního prostředí nejen na povinnost vyplývající z evropského práva, ale především na znečištění přírody právě taškami z plastu. „Je potřeba si uvědomit, že každý z nás použije za jeden rok podle pesimistických odhadů na tři sta plastových tašek. A v mnoha případech úplně zbytečně. Jedna taková lehčí plastová taška se rozkládá přibližně dvacet pět let. To jsou alarmující fakta, proti kterým stojíme a je potřeba s tím něco udělat,“ apeluje ministr životního prostředí Richard Brabec. Plastové tašky zahlcují lesy, řeky a moře, zabíjejí ptáky i ryby. „Tím, že plastové tašky zpoplatníme, jejich spotřebu samozřejmě snížíme. Ve Velké Británii, když podobné nařízení zavedli, byl ten pokles až o 85 procent,“ doplňuje ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.  

  Jedna plastová taška se rozkládá 25 let a jeden člověk jich spotřebuje i 300 ročně
   

  Ideální je nosit si na nákupy vlastní sáčky a tašky. „Nezapomeňte nosit na nákupy vlastní, opakovaně použitelnou tašku,“ upozorňuje ministr Richard Brabec. Ve většině případů je to totiž právě zapomnětlivost, kvůli které lidé nemají v obchodě po ruce vlastní tašku, a berou si tak tu plastovou. V rámci aktuálně startující kampaně nechalo ministerstvo v limitované edici navrhnout a vyrobit originální plátěné tašky, a to ve dvou designových variantách. Jedna napodobuje klasický nákupní seznam s dovětkem IGELITKU NEBRAT!, ta druhá, kterou ocení hlavně mladší generace, pracuje s takzvanými hashtagy: #neplýtvám #nešustím #mojetaška #látková #neplastu #eko #dobrýpocit #nosjitaky. Všechny tyto tašky se dají lehce složit a vejdou se pohodlně do kapsy nebo do kabelky.

   

  „Víte, my jsme v posledních letech trochu pozapomněli na to, co bylo dříve samozřejmé a vpravdě ekologické. Mnozí si určitě vybaví síťovky, které byly svého času téměř v každé kapse, nebo látkové tašky. Pak je převálcovaly ty nešťastné igelitky. Věřím, že naše originální plátěné tašky veřejnost zaujmou a že si je oblíbí,“ dodává ministr Richard Brabec.

   

  Povinné zpoplatnění se týká všech plastových tašek. Jednotnou cenu za takovou tašku zákon nestanovuje, obchodníci si ji mohou určit sami. Musí ovšem požadovat alespoň takovou částku, která pokrývá pořizovací náklady na danou tašku. Zpoplatnění se, i přes jejich negativní dopady na životní prostředí, nebude vztahovat na mikrosáčky na pečivo, zeleninu nebo uzeniny. Plní totiž především hygienickou funkci a také zabraňují plýtvání potravinami. Místo nákupu většího balení si lidé do sáčku vloží jen tolik, kolik potřebují. „Náš postoj je, myslím, naprosto zřejmý. Rozdávání plastových tašek zdarma musí skončit,“ uzavírá ministr Richard Brabec.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...