Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZÁSLUŽNÁ AKCE

  Známé tváře pomáhají se záchranou českých motýlů

  17.08.2017 09:00 / styl google+ twitter facebook

  V ráj motýlů se alespoň na chvíli proměnila střecha budovy Filadelfie na pražské Brumlovce. Přední šperkařka Jitka Kudláčková zde spolu s řadou známých osobností představila kolekci Naši motýli, která je nejen krásná a ojedinělá, ale hlavně pomáhá.

  Šperky osobnosti lupa
  Známé osobnosti se prostřednictvím šperků snaží zachraňovat motýly v české přírodě! | CZP Foto

  Není tomu tak dávno, kdy se přední šperkařka Jitka Mlynarčík Kudláčková rozhodla spojit s obecně prospěšnou společností Česká krajina, aby pomohla návratu motýlů do české přírody.

   

  „Mám ráda, když mají moje kolekce nějaký smysl a pomáhají. V případě motýlů jsem chtěla, aby se naše děti nemusely chodit dívat na motýly do muzea, ale aby je mohly vidět ve volné přírodě, proto jsem se rozhodla spojit s projektem SOS motýli,“ vysvětlila uznávaná česká šperkařka. I díky její pomoci se podařilo za posledních několik let vrátit do české přírody 42 procent motýlů. Kolekci s motýly si lze koupit jak v její prodejně, tak v eshopu. 

   

  O tom, jak projekt  SOS motýli pomáhá, promluvil přímo na akci nazvané Snídaně v oblacích sám ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál: „Před dvěma lety jsme založili v bývalém vojenském prostoru u Milovic ve Středočeském kraji unikátní přírodní rezervaci, kde vhodné podmínky pro život motýlů vytvářejí divocí koně, zubři a pratuři. Díky divokým koním a dalším velkým kopytníkům vznikla mimořádně bohatá lokalita, která je počtem druhů denních motýlů srovnatelná například s významnými stepními rezervacemi v Českém středohoří nebo na jižní Moravě. Při sčítání v roce 2016 zaznamenali vědci na pastvině u Milovic výskyt 59 druhů denních motýlů, což představuje neuvěřitelných 42 procent druhů žijících v celé České republice.“  

  Šperkařka Jitka Kudláčková a známé osobnosti se zapojily do záchrany českých motýlů.
   

   

  Myšlenka pomáhat české přírodě prostřednictvím šperků nezaujala jen Jitku Mlynarčík Kudláčkovou a jejího manžela Dušana Mlynarčíka, ale také moderátorské duo Kláru Doležalovou s Karlem Voříškem a celou řadu známých tváří, kteří se rozhodli akci podpořit a ukázat tak, že jim osud české přírody není lhostejný.

   

  Herečka Ivana Jirešová se ani vteřinu nerozmýšlela a na akci dorazila, protože má ráda, když mají věci či projekty nějaký vyšší princip: „Zakládám si na tom, aby moje zahrada byla taková, jaká má zahrada opravdu být. Říká se, že když máte na zahradě žábu, motýli a vážky, tak je s přírodou vše v pořádku. Já tam všechny tyto živočichy mám, takže u mě je vše O.K.,“ řekla s úsměvem účastnice minulé řady soutěže Tvoje tvář má známý hlas.

   

  Herečka Sandra Černodrinská dorazila na akci se svojí maminkou a svěřila se s příběhem, který se jí nedávno stal. „Na zahradě máme keř motýlovník, má takové hezké fialové květy, a jednou k nám uletěl z nedaleké botanické zahrady tropický motýl a usídlil se právě v tom motýlovníku. Protože motýl nevypadal úplně svěže, rozhodla jsem se zavolat do botanické zahrady, co s ním. Poradili mi, že ho mám nechat v klidu dožít. Ptala jsem se taky, zda nemá hlad, zda mu nemám pochytat nějaký hmyz, ale poradili mi, abych mu smíchala banán s vodou a cukrem. Motýl u nás přebýval asi tři dny a pak bohužel umřel,“ popsala zážitek hvězda seriálu Přístav.

   

  Všechny přítomné pak pobavila vždy usměvavá moderátorka Štěpánka Duchková. „Pořídila jsem si na zahradu tavalník, o kterém se říká, že na něj létají motýli. Ale bohužel, než stihl nějaký přiletět, tavalník uschnul. Nikdo mi totiž neřekl, že se musí zalévat,“ rozchechtala se barrandovská rosnička.

   

  Kristýna Janáčková nedávno absolvovala poutní cestu po Santiagu, kde si začala uvědomovat, jaký význam má krajina a příroda vůbec. „Motýly miluju, když náhodou v přírodě nějakého vidím, tak začnu skákat, radovat se a na všechny kolem volám, aby se rychle podívali, že letí motýl. Někdy přemýšlím, že by se mi asi nejlépe žilo v džungli,“ smála se herečka, která dorazila téměř bez make-upu, ale přesto jí to moc slušelo.

   

  Herec, zpěvák a moderátor Honza Maxián se kromě přípravy na soutěž Tvoje tvář má známý hlas věnuje také natáčení pořadu Krajina domova, který vysílá Česká televize. A česká krajina je mu prý velmi blízká.

   

  Moderátor Karel Voříšek si nemohl odpustit dotaz, zda přítomné dámy už někdo v jejich životě balil na motýly. Míša Dolinová se svěřila, že ano, ale že jí pohled na již nežijící živočichy neudělal dobře a z bytu, kde se sbírka nacházela, urychleně prchala.

   

  „Měli bychom si uvědomit, že motýl se líhne z housenky, která mnohdy není krásná, proto ji třeba zahodíme nebo se k ní nechováme úplně hezky, a tam už začíná ta ohleduplnost k motýlům a k přírodě. Ve všem ošklivém je něco hezkého a naopak, takže bychom si měli opravdu rozmýšlet, jak a ke komu či k čemu se chováme,“ zmínila zrod motýlů známá moderátorka, která dorazila na akci se svojí dcerou.

   

  Zpěvačka a herečka Bára Mottlová má kladný vztah k motýlům v krvi už kvůli svému příjmení. A herečka Malvína Pachlová pak ohromila všechny přítomné tím, kolik druhů motýlů zná. Ve vyjmenovávání jí pomáhal kolega Honza Maxián, ale i to se počítá.

   

  Moderátorka Klára Doležalová nabádala všechny přítomné muže, aby nezapomínali svým ženám šperky kupovat a ukázali jim tak, jak moc si jich váží. Ona sama má z dílny JK Jitka Kudláčková již několik šperků, které jí pořídil její manžel.

   

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...