Pondělí 27. února 2017
svátek má Alexandr, zítra Lumír
  INFEKČNÍ LIŠEJ

  Zimní období trápí vznikem lišejí!

  28.10.2016 08:00 / styl google+ twitter facebook

  V zimním období se většinou zhoršuje naše pleť na obličeji i pokožka na celém těle. Mrazy, sychravé počasí, rozdíly teplot venku a vevnitř, víc oblečení i nemoci, to vše má na naši pokožku vliv.

  lišej lupa
  Lišej na obličeji není klasická dermatologická nemoc. | Internet

  Lišej je laickým výrazem pro nejrůznější kožní změny, které se mohou velmi rychle vyskytnout kdekoliv na těle. Trpí jím děti i dospělí. Může se jednat o mykózu, která je způsobena kvasinkami či houbami, nebo o ekzém, což je chronický svědivý zánět. Pod pojem lišej lze však zahrnout řadu dalších kožních onemocnění různého původu.

   

  Hlavními příznaky tohoto kožního onemocnění je zanícená strupovitá pokožka kolem rtů a suché rozpraskané rty. Kůže je zarudlá a svědí nebo pálí. Lišej ale může postihnout i jinou část kůže než rty a jejich okolí.  

  Důležitou roli ve vzniku lišeje hraje také osobní hygiena.
   

  Léčení tohoto kožního onemocnění
  Lékař vám předepíše mast obsahující kortikoidy a doporučí vyvarovat se kontaktu slin s postiženou pokožkou. Dětem, které mohou mít silné nutkání oblizovat se dále, zvlhčujte lišejem zasažená místa vazelínou. Nepříjemná chuť vazelíny je od dalšího oblizování odradí. Suché rty často potírejte balzámem na rty.

   

  Babské rady na lišej v obličeji
  Lehčí formy lišeje v obličeji můžete ošetřovat přírodními prostředky. Množství tak zvaných „babských rad“ svědčí o tom, že lišej v obličeji není žádný neduh moderní doby.

   

  Oves. Poměrně osvědčeným prostředkem na lišeje a ekzémy byl  oves. Naši převážně zemědělští předkové připravovali koupele z ovesné slámy. Kilo řezané slámy se vařilo půl hodiny ve dvou litrech vody a pak se přidával do koupele. Dnes můžete použít na zklidnění kůže obklad z rozemletých ovesných vloček, které smícháte s trochou horké vody, kašičku nanesete na postižené místo a překryjete obkladem. Pokud je kůže přesušená, můžete místo vody rozmíchat kašičku z ovesných vloček kvalitním rostlinným olejem.

   

  Pití bylinného čaje. Doporučuje se rovněž nálevová směs, která obsahuje 20 g květů vřesu, hluchavky a vachty, 30 g divokého chmelu a 50 g kontryhele, kořene lopuchu, kozlíku, řebříčku a lékořice. Všechno dobře promícháte a naberete jednu čajovou lžičku. Povaříte tři minuty ve čtvrtlitru vody a pijete třikrát denně jeden šálek před jídlem.

   

  Bříza bělokorá. Sbíráte mladé lepkavé listy v období měsíce duben – červen, listové pupeny v období duben – červen. Listy břízy mají mnoho léčivých látek: silice, saponiny, glykosidy, pryskyřice, třísloviny, vitamín C. Odvar: 4 čajové lžičky do 1/4 l vody, nechat přejít varem, 15 minut odstavit, přecedit. Odvarem potíráte kůži postiženou svrabem nebo lišejem.

   

  Smetanka, pampeliška. Odvar odstraňuje svrbění kůže, lišeje, vyrážky.

   

  Rostlinné oleje. K odolnosti kůže v zimě přispívá každodenní konzumace olejů bohatých na kyseliny linolenovou a afalinolenovou. Tyto dvě esenciální mastné kyseliny jsou obsažené v oleji řepkovém, sójovém, v ořechách a v obilních klíčcích (potřebné denní množství je 10 gramů, což je jedna polévková lžíce).

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku