Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DÁNSKÉ ŠTĚSTÍ

  Návod na spokojený život podle dánského hygge!

  16.09.2016 08:00 / styl google+ twitter facebook

  Je docela možné, že se vám Kodaň bude zdát malá a barevné domy v přístavu Nyhavn vám připomenou stavebnici Lego. Je více než možné, že Malá mořská víla vás velikostí zklame. Je téměř jisté, že vás rozbolí hlava z větru. Ale nenechte se vyvést z míry a zkuste to, co dělají všichni Dánové. Mají pro to dokonce své slovo "hygge" – pohoda.

  hygge lupa
  Dánský recept na spokojený život. | Internet

  Dánsko je zemí, která se pravidelně umísťuje na předních místech žebříčků nejšťastnějších národů světa.
  Jedním z důvodů, proč Dánové umějí být šťastní, je podle ní ryze dánský fenomén „hygge“, což je činnost, nebo stav, který se dá jen vzdáleně popsat slovy jako „útulnost“ nebo „příjemnost“. Hygge je především skvělý způsob, jak být šťastnější v každodenním životě.

   

  Slovo se datuje do 19. století. Je odvozeno z germánského slova hyggja, což znamená myslet nebo cítit se spokojeně. Neexistují žádné konkrétní překlady hygge, ale jsou některé pokusy jako ‘útulnost’ nebo ‘atmosféra domova’. Tato slova však nedokáží zahrnout celé spektrum toho, co znamená.  

  Když zažíváte hygge, znamená to, že si užíváte ty krásné maličkosti v životě, obklopeni skvělými lidmi, v příjemné atmosféře.
   

  Hygge je v podstatě společný čas bez dramat. Znamená to cítit se příjemně neboli “at hygge sig”, ale víc než to, znamená to uvědomovat si, že útulný čas je posvátný a zacházet s ním tak. Protože Dánové vidí hygge jako takový základní aspekt dobrého života, pracují všichni společně, aby se uskutečnil. Hygge je “náš čas”, nikoli “můj čas”.

   

  Hygge je považováno za tak mocný faktor dánského štěstí, že některé univerzity ve Spojeném království a Spojených státech o něm začaly nabízet kurzy. Mnoho lidí si myslí, že je to o zapalování svíček, přípravě dobrého jídla a vytváření hezké atmosféry. Ale to je pouze povrchní aspekt hygge. Pravda je, že hygge má mnohem hlubší význam.

   

  Takže co přesně je tedy hygge?
  Zkuste si představit rodinné setkání bez jakéhokoli dramatu. Neexistují žádné rozdělující diskuse o politice, o rodině, o neposlušných dětech tety. Žádné posměšné komentáře, stěžování si, těžká negativita. Každý pomáhá, takže žádný člověk nemusí dělat všechnu práci. Nikdo se nevychloubá, na nikoho neútočí, s nikým nesoutěží. Je to veselá, harmonická interakce zaměřená na vychutnávání si přítomného momentu, jídla a společnosti. Ve zkratce je to skrýš před vnějším světem.
  Pro někoho to zní jako normální rodinné setkání. Pro většinu z nás to tak však není.

   

  Zde je pět pravidel hygge. Některé z nich byste mohli chtít uplatnit ve svém vlastním životě.
  1. Přijďte takoví, jací jste. Buďte sami sebou. Vaším skutečným já. Nechejte na chvíli ostražitost stranou. Nikdo v hygge turf na vás nebude útočit a vy nebudete útočit nazpět. Jestliže si umožníme přestat si něco navzájem dokazovat, všichni se můžeme spojit trochu skutečnějším způsobem. Soutěžení, chvástání a předstírání neumožňuje vytváření vazeb, ale spíš nenápadná rozdělení.

   

  2. Zapomeňte na spory. Jestliže témata, s nimiž přicházíte, jsou příliš seriózní, rozdělující nebo kontroverzní, pravděpodobně nejsou hyggeligt. Hygge je o harmonickém přílivu a odlivu veselého hovoru. Zaměření na okamžik a bytí v okamžiku. V každodenním životě máme spoustu času na to, abychom se hádali, debatovali a byli přítomni rozličným dramatům, ale hygge je o vychutnání jídla, společnosti. Nikoli být uvězněn ve věcech, které nás od toho odvádějí. A co víc, stěžování si, těžká negativita, souzení a hádání nejsou v prostoru hygge dovoleny.

   

  3. Přemýšlejte o sobě jako o týmovém hráči. Každý ví, s čím může přispět bez toho, aniž by se ho na to někdo ptal. To činí celý týmový proud lepší a nikdo se nezasekne tak, že by musel udělat všechnu práci. Když všichni pracují, připravují, obsluhují, nalévají a povídají si, hygge rozkvétá. Ale každý musí pochopit, že je toho týmu součástí.

   

  4. Dívejte se na hygge jako skrýš před vnějším světem. Čas hygge je o poskytování časově omezeného úkrytu od společenského šplhání, networkingu, soutěžení a materialismu. Je to místo, kde si každý může odpočinout, otevřít své srdce bez soudů, ať se v jeho životě děje, co se děje. Ať se dějí dobré nebo špatné věci, toto místo je posvátné, a problémy mohou být zanechány venku. Je to speciální, jelikož to rodinám a přátelům umožňuje vzájemně se propojit, aniž by se kdokoli musel obávat soudů.

   

  5. Pamatujte na to, že je časově omezené. Vytvářet hygge může být pro ostatní národy výzvou. Nikdo nezabírá místo ve středu, nikdo se nechvástá, nikdo si nestěžuje, nikdo není příliš negativní a všichni se snaží žít v přítomnosti, aniž by se hádali? To může být obtížné pro mnoho rodin! Ale může se to ohromně vyplatit. Je to neuvěřitelný pocit, když můžete sdílet momenty bez dramat s těmi, na kterých vám záleží. Když si uvědomíte, že je to pouze na večeři nebo na oběd nebo na jinou časově omezenou dobu, je mnohem jednodušší opravdu se snažit a onen okamžik si vychutnat.

   

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...