Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NORDIC WALKING

  Propadněte kouzlu severské chůze

  12.09.2016 07:00 / styl google+ twitter facebook

  Nordic walking je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi. 

  nordic walking lupa
  Ve Finsku se Nordic walking velmi rychle vyvinul v lidový sport. | Internet

  Nordic walking je možné provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní sportovní zdatnosti. Potřeba jsou jen hole a optimální obuv a ošacení pro delší, intenzivní chůzi.

   

  Jak správně chodit
  Ať s holemi, nebo bez nich, pro zdraví je důležité chodit plynule přibližně stejně dlouhými kroky tak, aby netrpěla páteř, radí odborníci.  

  Na nordic walking je potřeba mít ty správné hole!
   
  1. Nejdříve došlapujte na patu, potom postupně přenášejte těžiště dopředu ke špičce.

  2. Při odlehčení paty protahujte zadní část nohy a stahujte bříško i hýždě.

  3. Nezapomínejte na pohyb rukou a na správné rytmické dýchání. Nejdříve zvolte pomalejší tempo a postupně zvyšujte rychlost a dobu chůze. Pokud je to jen trochu možné, vybírejte si vhodný terén. Nejlepší je pohyb po přírodním povrchu v lese nebo kdekoli v přírodě.

   

  Techniku se naučíte snadno
  Základní technika tohoto druhu pohybu je hodně podobná chůzi na trenažéru. Při vykročení levou nohou lehce vysunete pravou ruku s holí a následně se o ni opřete. Totéž samozřejmě platí pro opačnou ruku a nohu.

   

  Ale pozor na základní chybu: Nedávejte hůlky příliš dopředu! Měly by být šikmo lehce před tělem nebo vedle něj. Ideální je rada zkušenějšího, třeba sportovního instruktora, fyzioterapeuta či jiného odborníka na pohybové ústrojí. Rytmus chůze pochopíte a osvojíte si opravdu snadno.

   

  Hůlky si můžete koupit tzv. chodecké nebo speciální pro nordic walking. Ty první jsou levnější, některé z nich mají nejen bodec, ale stejně jako ty dražší i speciální „minibotičku“ na konci dolní části. Některé typy mají držadla z korku, ostatní z jiných speciálních materiálů. Rozhodněte se podle toho, která hmota je vám příjemná do ruky. Poradí vám v prodejnách se sportovními potřebami.

   

  Hodně důležité je volné a prodyšné oblečení, rukavice a především dobré boty. Na nich nešetřete; silné podrážky a kvalitní pružný, ale pevný materiál svršku je základ.

   

  Jak vybrat správné hůlky
  Spousta lidí si koupí hůlky na trekking a známým vyprávějí, že se začali věnovat nordic walkingu. Přitom se jedná o různé hole, každá z nich má jiné využití. Ty trekové jsou určené spíše na hory, kde turista leze z kopce do kopce a ještě třeba nese těžší batoh.

   

  Taková hůl je zakončená poutkem - podobně jako to má hole na sjezdové lyžování. Tady je vhodné si vybrat takové, které se dají "štelovat" - skládají se ze dvou až tří částí. A to proto, že do kopce si lze hůlky zkrátit, z kopce si je zase prodloužíte.

   

  Hůlka na nordic walking se naproti tomu drží prostřednictvím "rukavičky". Ta umožňuje vypouštět hůl za tělem, a to tak, že se prsty povolí sevření. Toho s klasickým poutkem nikdy nedocílíte.

   

  Dalším rozdílem mezi trekovými a nordicwalkingovými hůlkami je hrot. U trekové hole je tupý (jako pro sjezdové lyžování), na nordic walking je ostrý, aby se dobře zapichoval v terénu.

   

  Jakou zvolit délku holí
  Když si hůl vybíráte, dbejte, aby, když ji uchopíte, ruka v lokti svírala pravý úhel s holí. Nákup si lze zjednodušit použitím vzorečku: výška postavy (v centimetrech) x koeficient 0,68 = výška hole. Takže při výšce 170 cm byste si měli pořídit hole o délce 115 cm.

   

   

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...