Středa 22. února 2017
svátek má Petr, zítra Svatopluk
  PLÍSEŇ NOHOU

  Plíseň nohou trápí až 90 % lidí

  31.05.2016 07:00 / styl google+ twitter facebook

  Plíseň na nehtech není nic výjimečného, postihuje až deset procent lidí. Většinou si ji přineseme z bazénu.

  plíseň nohou lupa
  Plíseň nohou není dobré podceňovat. | Internet

  V teplém počasí se snáz chytí plísně na nohou. Chodíme si častěji zaplavat do bazénu a nohy se víc potí. V podlážkách kolem sprch a ve vlhkých šatnách bazénů se jim daří. V uzavřených, špatně větraných botách z umělých materiálů, ve kterých vězí zapařená noha, mají kvasinky a plísně přímo ideální líheň.

   

  Pokud si nejste jistí, v jakém stavu je pokožka vašich nohou, měli byste dbát na tyto příznaky, které mohou signalizovat plíseň:
  Svědění
  Pálení
  Zarudnutí
  Olupování
  Puchýřky

   

  Plíseň nohou začíná většinou mezi prsty a provází ji především svědění, dále pálení, zarudnutí, bílá oteklá místa a šupinky pokožky. V mnoha případech však tyto obtěžující příznaky chybí a onemocnění je sotva bráno vážně. Neléčená onemocnění se může rozšířit na další oblasti nohou včetně nehtů. Kde se plíseň na nohou nejvíce vyskytuje?
  Prostor mezi prsty
  Nehty
  Okraje plosek
  Chodidla
  Hřbet nohy  

  I ta největší opatrnost může být málo platná, pokud máte narušenou obranyschopnost, přesto je se díky ní dají rizika minimalizovat.
   

  Prevence proti nákaze

  I ta největší opatrnost může být málo platná, pokud máte narušenou obranyschopnost, přesto je se díky ní dají rizika minimalizovat.

   

  Choďte v kvalitních bavlněných ponožkách a pokud se vám nohy nadměrně potí, během dne si ponožky převlékněte.

   

  Noste obuv, která je adekvátní počasí. Ve velkých vedrech zapomeňte na uzavřené boty, ve kterých se nohy potí a raději obujte sandále. Vyhýbejte se obuvi z nekvalitních a neprodyšných materiálů, které neodvádějí vodu a raději investujte do kožených bot. Věřte, že se to vyplatí.

   

  Nikdy nechoďte naboso. Do bazénu, do sauny i do fitka si noste pantofle nebo žabky. Stejně tak pokud jdete na návštěvu nebo jste na dovolené v hotelu, nechoďte naboso. Nikdy totiž nevíte, jestli někdo před vámi neměl na nohou plísňové onemocnění.

   

  Nepůjčujte si boty navzájem ani s kamarádkou a ani s partnerem nebo s dětmi. Stejně tak byste neměli používat stejné pilníky na nehty a nůžtičky, nebo je alespoň po každém použití dezinfikujte.

   

  Boty nechejte každý večer vyvětrat a vysušit, popřípadě je vystříkejte speciálním antibakteriálním sprejem hubícím zárodky plísní. Plastové a plátěné boty čas od času vyperte, ty kožené můžete nechat speciální metodou vyčistit u obuvníka.

  Obuv byste také měli střídat a ne nosit každý den jednu a tu samou.

   

  Každý člen rodiny by měl mít na nohy speciální ručník, kterým si nebude utírat zbytek těla.

   

  Proti pocení používejte speciální antiperspirant na nohy. Dobré také je si je během dne omýt.

   

  Jako prevence působí také pravidelná péče. Proto si alespoň jednou za tři měsíce dojděte na pedikúru a mezi těmito návštěvami o nohy pečujte doma. Jen dbejte na to, aby salon, který jste si vybrali, dbal na dostatečnou hygienu.

   

  Jak mykózy léčit?
  Když už se potýkáte s některým mykotickým onemocněním nohou, je potřeba vybrat vhodný léčebný přípravek. Mezi možnosti léčby patří antimykotické léky ve formě pěn, roztoků, sprejů, krémů či tabletek. Zvolit si však můžete i k léčbě opět „chytrou houbu“. Je neskutečně rychlá, patogenní organismy začne likvidovat během desítek minut. Pokud se napadená houba brání a schovává, využívá „chytrá houba“ pohyblivé zoospóry, které jsou schopny plíseň vypátrat. Pro zmiňované potíže se využívají speciální přípravky obsahující specifické kmeny chytré houby, které nejlépe eliminují mykózy na nohou a pod nehty nohou.
   

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku