Pokud se politici tedy dohodnou na zvýšení minimální mzdy tak, jak je dnes navrhován, ovlivní tak životní styl nás všech. Koupíme si toho totiž méně, protože zboží bude dražší.
Z případného zvýšení zaručené mzdy by totiž profitoval zejména stát, nikoliv lidé. Zvedly by se zejména sumy odvedené do státního rozpočtu, a aby na toto navýšení zaměstnavatel nějak vydělal, musel by nejen zdražit výrobek či službu o navýšení mzdy, ale i o odvody státu. Zaměstnanec přitom dostane pouze mzdu, zatímco výrobky zdraží i o odvody. Pro obyvetele Česka to znamená, že si může logicky nakoupit pouze za ty peníze, které dostane ve mzdě, ve výsledku je to tak méně než před jejím zvýšením. Argumenty o nárůstu životní úrovně jsou tedy naprostý nesmysl, zvedá se totiž zejména výše peněz odvedených do státního rozpočtu. Normální člověk na tom tedy bude hůř, než kdyby byla zaručená mzda nižší.
Pozornost si zaslouží i samotné zvednutí cen výrobků či služeb. Například malý prodejce potravin musí zboží zdražit tak, aby měl na prodejně daný zisk. Doufá přitom, že nebude moc drahý. Pokud jsou však jeho ceny příliš vysoké, potýká se s úbytkem zákazníků a může zavřít. Právě tento problém je však vyloženě typický pro celou řadu malých obchodů na vesnicích, které jsou nuceny ukončit svůj provoz kvůli ztrátovosti.
Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ, jež je sdružením velkoobchodů a maloobchodních jednotek proto tvrdí, že pokud bude zvýšení minimální mzdy schváleno, koupíme si méně zboží a služeb za vyšší cenu. A to fakticky povede ke zhoršení našeho životního stylu.