Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KLÍČ K ÚSPĚCHU?

  Vrcholoví sportovci umí být totálně v přítomnosti, říká jejich kouč Jan Mühlfeit

  08.11.2017 18:20 / sport google+ twitter facebook

  Proč jsou někteří sportovci výjimeční a jak být nejlepší? Odpověď zná mentální kouč Jan Mühlfeit. Na starost má mimo jiné i některé členy olympijského týmu. V rozhovoru pro Bleskově.cz prozradil, jaký je klíč k úspěchu – u herců, sportovců nebo i manažerů.

  Jan Mühlfeit. lupa
  Úspěšný může být každý - dá se to naučit. | Web Jana Mühlfeita

  Přítomnost - to je slovo, které mentální kouč vrcholových sportovců Jan Mühlfeit používá neustále. Spolupracoval mimo jiné s olympijským vítězem Davidem Svobodou. „Mimo jiné jsem ho učil, jak se dostat do přítomného okamžiku, do tzv. flow,“ vysvětlil pro Bleskově.cz s tím, že flow jsou okamžiky, kdy je člověk totálně v přítomném okamžiku a soustředí se jen na konkrétní chvíli.

   

  „Aby David Svoboda dosáhl takového úspěchu, musel být při závodech v přítomnosti, vnímat jen danou vteřinu, každý krok v běhu, každé tempo v plavání, maximálně soustředěný. Díky stavu flow přitom nepociťoval tu námahu, dřinu a bolest, ale naopak spíše radost, to je princip flow, mozek přepne do jiného módu,“ naznačil Jan Mühlfeit, který tímto stylem koučuje  i skikrosařku Nikol Kučerovou či sdruženáře Mirka Dvořáka.  

  Zapomenout na všechno a vnímat jen jednotlivé okamžiky. To umí i Jágr či Federer.
   

  „Nejšpičkovější sportovci, jako je i Jágr, Bolt či Federer, jsou až 90 procent času při výkonu ve flow,“ tvrdí Mühlfeit. Proto podávají vysoký výkon. Za jejich úspěchem stojí také mentální odolnost: I když se jim nedaří a prohrávají, tak jsou schopni udržet se v optimálním výkonu. Svou roli hraje také obrovská vytrvalost a disciplína.

   

  Podobně to přitom mají úspěšní herci, umělci i modelky. „Spolupracuji s herečkami Evou Čížkovskou, Veronikou Kašákovou, Veronikou Válovou a dalšími,“ říká populární kouč.

   

  Základem je kontrola mysli, protože jenom tehdy, když dokážeme kontrolovat mysl, tak ji můžeme pozorovat. Podle Mühlfeita jde o myšlení první ligy. „To, co si člověk o sobě myslí, tak tím se stává a jenom tehdy, když kontrolujeme mysl, můžeme být v přítomnosti. Svým způsobem je to bezmyšlenkovitý stav, při kterém člověk maximálně využívá svůj talent. Nejsou tam zbytečné myšlenky a čas jakoby neexistoval,“ popsal pro Bleskově.cz s tím, že stejný princip funguje ve sportu, v umění, v obchodě i kdekoli jinde.

   

  Úspěšní lidé se umí udržet v přítomnosti, umí být bez myšlenek a v tomto stavu jsou maximálně výkonní. Sám Jan Mühlfeit si vše ověřil na vlastní kůži a získal mnohá uznání. Proslul přitom zejména díky úspěchům ve vedení společnosti Microsoft (naposledy pracoval jako President pro Evropu 2007-2014).

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...