Sobota 26. května 2018
svátek má Filip, zítra Valdemar

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ODEŠLA LEGENDA

  Zemřel mistr světa v hokeji Augustin Bubník!

  19.04.2017 07:50 / sport google+ twitter facebook

  Český hokej přišel o svého dalšího šampiona. Po delší nemoci včera ve věku 88 lety zemřel mistr světa Augustin Bubník, otec herce Gustava Bubníka. Vyhrál pět ligových titulů a kromě zlata ze Stockholmu vybojoval i stříbro na olympiádě ve Svatém Mořici.

  Bubník lupa
  Augustin Bubník zemřel ve věku 88 let! | Archiv ČT

  Bubník se v roce 1949 stal mistrem světa, získal i stříbro z olympijských her z roku 1948. Kariéru ukončil v roce 1962 kvůli zranění páteře. Za minulého režimu byl perzekuován. Po vykonstruovaném procesu v roce 1950 mu hrozil trest smrti.  Komunisté tehdy nechtěli pustit hokejisty za obhajobou titulu. Ti se natruc opili a začali nadávat na režim. Státní bezpečnost zasáhla a mnoho jich zatkla.  

  Ve věku 88 let zemřel mistr světa z roku 1949 a držitel stříbra z OH 1948 Augustin Bubník.
   

   

  Augustinu Bubníkovi pak dali 14 let za velezradu a špionáž. Vězněn a mučen byl ve věznicích na Borech i Ruzyni. Musel dělat v uranových dolech. Až po pěti letech byl s ostatními hokejisty propuštěn na příkaz prezidenta Antonína Zápotockého.

   

  „Po operaci srdce jsem se pana doktora ptal, do kdy budu žít. On mě říkal, že tak do dvaadevadesáti. Tak to jsem se s ním hádal, že bych na světě chtěl být alespoň do sto jedna let,“ řekl před pár lety, ale přání se mu nesplnilo. Zemřel v 88 letech.

   

  Bubník byl také v letech 1998 - 2002 poslancem za ODS a působil také v Konfederaci politických vězňů. Po jeho úmrtí tak ze zlatých hochů, kteří vyhráli mistrovství světa v roce 1949, nyní žije už jen Vladimír Zábrodský (94).

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...