Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Skandál v tenise!

  ŠOK ve velkém tenise: Šarapovová měla pozitivní dopingový test! Co ji teď čeká? Konec kariéry nebo stop na několik let?

  08.03.2016 00:00 / sport google+ twitter facebook

  Ruská tenisová hvězda Maria Šarapovová, vítězka pěti grandslamů a bývalá světová jednička, oznámila, že měla na lednovém Australian Open pozitivní test na doping. Dozvěděla se o tom před několika dny v dopise od mezinárodní tenisové federace (ITF). Léta užívala látku meldonium, která je však od letošního roku zakázaná. Sama přiznala chybu, že si tuto skutečnost nezjistila.

  SHARAPOVA lupa
  Wimbledonská vítězka měla pozitivní dopingový test. | facebook

  Osmadvacetiletá Šarapovová v posledních letech bojovala s různými zdravotními problémy a právě od grandslamu v Melbourne na turnajích chyběla kvůli zraněné ruce. Aby byla zdravá, užívala meldonium, které přibylo na černou listinu začátkem tohoto roku a od té doby s ním mělo potíže už několik ruských sportovců.

   

  Meldonium podle svých slov užila poprvé v roce 2006, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci proti rodinné chorobě cukrovce.
   

  "Posledních deset let jsem brala látku, která se prvního ledna stala nelegální. Udělala jsem obrovskou chybu, že jsem se nepodívala na aktualizovaný seznam zakázaných látek," sdělila na mimořádné tiskové konferenci v Los Angeles, trvající jen pár minut. Přišla na ni v černém oblečení a v první větě sdělila, že byla pozitivně testována. "Hluboce se omlouvám všem fanouškům, které jsem zklamala," řekla. Kariéru končit nehodlá. Právě odchod z tenisové scény jedné z nejzářivějších hvězd posledních let byl jednou ze spekulací, proč agent Šarapovové v neděli ohlásil na dnešek tiskovou konferenci se zásadním oznámením. "Ještě nevím, kdy se vrátím na kurty. Vše záleží na tom, jak dlouho se potáhne proces s mezinárodní tenisovou federací. Vím, že teď musím přijmout následky," uvedla.

   

  "A brala jsem ho stále, protože jsem díky němu byla zdravá," doplnila vítězka 35 turnajů na okruhu WTA, šampionka Turnaje mistryň z roku 2004, majitelka stříbrné olympijské medaile z Londýna a hráčka, která loni v listopadu v Praze marně bojovala s ruským týmem o fedcupovou trofej.

   

  Vizitka ruské tenistky Marie Šarapovové:

   

  Datum a místo narození: 19. dubna 1987, Ňagaň

   

  Státní příslušnost: Rusko

   

  Výška a váha: 188 cm, 59 kg

   

  Největší úspěchy: vítězka pěti grandslamů (Wimbledon 2004, US Open 2006, Australian Open 2008, French Open 2012 a 2014); vítězka Turnaje mistryň 2004; stříbro z OH 2012 v Londýně; vítězka 35 turnajů WTA ve dvouhře a tří ve čtyřhře

   

  Ocenění: nejlepší hráčka okruhu WTA 2004; držitelka státního vyznamenání Za zásluhy (2016)

   

  Aktuální postavení na žebříčku WTA: 7. místo (nejlépe 1.)

   

  Rodina: svobodná

  Ostatní: jedna z deseti tenistek historie, které vybojovaly kariérní Grand Slam; vyznavačka agresivního stylu hry od základní čáry, jejími silnými stránkami jsou i bojovnost a psychická odolnost; s tenisem začala ve čtyřech letech, v osmi se na doporučení Martiny Navrátilové přestěhovala do USA, kde ji otec přihlásil do proslulé tenisové akademie Nicka Bollettieriho; profesionálkou od roku 2001, první titul na okruhu WTA získala o dva roky později v Tokiu; přestože má i americké občanství, stále se hlásí k Rusku a několikrát za něj nastoupila ve Fed Cupu; kvůli zdravotním problémům na přelomu let 2008 a 2009 vypadla z první stovky, do absolutní špičky se vrátila až v roce 2011; v čele žebříčku strávila v pěti různých obdobích dohromady 21 týdnů (poprvé v srpnu 2005, naposledy v červenci 2012); na zahajovacím ceremoniálu olympijských her 2012 v Londýně byla vlajkonoškou ruské výpravy; v posledních letech ji často sužovaly zdravotní problémy, na kurtech se naposledy představila právě na lednovém Australian Open, kde prohrála ve čtvrtfinále se Serenou Williamsovou; bývá často kritizována kvůli hlasitému projevu při hře, její výkřiky někdy přesahují 100 decibelů; díky atraktivnímu vzhledu a příjmům z reklamy patří k nejlépe vydělávajícím sportovkyním světa, její roční příjmy se pohybují okolo 25 milionů dolarů; v roce 2012 představila vlastní značku bonbónů Sugarpova; na odměnách si vydělala přes 36 milionů dolarů, což je nejvíc po suverénní Williamsové; jako svoje koníčky uvádí kino, módu a hudbu; má vlastní stránky www.mariasharapova.com.

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...