Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Nový šéf FIFA!

  Zkorumpovaná FIFA má nového vládce: Zachrání její uvadlou slávu?

  27.02.2016 07:00 / sport google+ twitter facebook

  Novým prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA se stal Švýcar Gianni Infantino. Dosavadní generální sekretář UEFA ve 2. kole volby na mimořádném kongresu v Curychu obdržel 115 hlasů a porazil tři protikandidáty ziskem nadpoloviční většiny. Nahradí krajana Seppa Blattera, který světovému fotbalu vládl od roku 1998, než se kvůli korupčnímu skandálu kolem FIFA funkce vzdal.

  Gianni Infantino lupa
  Gianni Infantino je novým šéfem světového fotbalu. | eurosport.com

  Pětačtyřicetiletý Infantino se do voleb přihlásil až jako náhradník za prezidenta UEFA Michela Platiniho, který byl vyšetřován kvůli korupci a začátkem roku z boje nakonec odstoupil. Evropskou jedničkou se místo francouzské fotbalové legendy stal specialista na právo a administrativu, který působil v UEFA od roku 2000.  

  Pro zavedení reforem bylo 89 procent z 207 hlasujících delegátů, přičemž k přijetí stačilo 75 procent. Reformy mají začít platit do 60 dnů.
   

   

  Infantino vyhrál už první kolo, v němž získal 88 hlasů. Ve druhém kole se k němu přiklonili voliči outsiderů Alího bin Husajna, který v prvním kole dostal 27 hlasů, ale ve druhém už jen čtyři, a Jéroma Champagna. Ten ve druhém kole nedostal ani jeden hlas oproti předchozím sedmi. Infantinův největší konkurent a očekávaný favorit šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa obdržel 88 hlasů. Pátý z kandidátů Tokyo Sexwale odstoupil ještě před prvním kolem.

   

  "Přestože byla atmosféra v Curychu velmi napjatá, musím říct, že celou volbu považuji za velmi korektní. Je dobře, že zvítězil evropský kandidát. Evropa je ve fotbalovém světě nejsilnější, my jsme její součástí a podporu evropského kandidáta jsme od začátku preferovali. Je to samozřejmě dobrá zpráva i pro český fotbal," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

   

  Na Infantina čeká nelehký úkol dostat FIFA z krize, kterou odstartovalo loňské zatčení vysokých funkcionářů kvůli podezření z korupce. Vyšetřováno je celkem 27 funkcionářů. Blatter a Platini mají zákaz působit ve fotbale stejně jako bývalý generální sekretář FIFA Jerome Valcke. "Už je to ale pryč. Nyní nás čeká nová éra, jejíž hlavním bodem bude fotbal. Budeme provádět reformy a oddaně pracovat. Chci být prezidentem všech 209 členských asociací. Společně obnovíme pověst FIFA," řekl nový šéf federace ve svém prvním projevu.

  ste | bleskove.cz

  Témata: Fotbal,, fotbalista
  Komentáře ke článku
  loading...