Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Honzo, do toho!

  Legendární Železný je stále nepřekonaný. Světový rekord drží už téměř dvacet let

  07.05.2015 07:00 / speciály google+ twitter facebook

  Jan Železný lupa
  Jan Železný je stále nepřekonatelný! | archiv

  Nejlepší oštěpař všech dob, obávaný protivník soupeřů, držitel několika olympijských medailí, dříč a férový chlap. Řeč je o devětačtyřicetiletém Janu Železném, který se v roce 1996 zapsal do dějin oštěpařského sportu.

   

  Jan Železný, na kterého často fanouškové křičeli: Honzo, do toho...!, dohodil na mítinku v německém Jenu oštěp na 98,48 metru. Utvořil tak světový rekord, který dosud žádný ze sportovců nepřehodil a ani se k němu nepřiblížil!

   

  Železný dal o sobě poprvé výrazně vědět na olympijských hrách v roce 1992 v Barceloně. Oštěp razantně poslal téměř na devadesátimetrovou hranici a zlato bylo nekompromisně jeho. Následující roky posbíral zlato na dvou mistrovstvích světa. Už však vyhlížel další olympiádu v roce 1996 v Atlantě. Podruhé se mu po zásluze na krku houpala zlatá medaile.

   


  O čtyři roky později se kvalifikoval již na svoji třetí olympiádu a pokusil se o to, co se nikomu v oštěpařském sektoru dosud nepodařilo. Prudkým nápřahem vyslal oštěp za devadesáti metrovou hranici a o chvíli později jako vítěz přebíral již třetí olympijskou zlatou medaili. K nebi stoupala česká vlajka a zněla národní hymna. Pro český národ se stal Železný hrdinou. Triumf mu přinesl vyznamenání Nejlepší atlet světa roku 2000.

   


  V následujících letech ještě vybojoval zlato na mistrovství světa a poté bronz z mistrovství Evropy. Své mezinárodní vystupování tam završil 85,92 metry. Tento výkon je světovým rekordem v kategorii veteránů nad čtyřicet let. Poté se Železný stáhl do ústraní a začal budovat trenérskou kariéru. Úspěšnou svěřenkyní byla dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. V současné době trénuje mistra světa a Evropy Vítězslava Veselého a další úspěšné oštěpaře.

  pop | bleskove.cz

  Témata: sport
  Komentáře ke článku
  loading...