Neděle 25. února 2018
svátek má Liliana, zítra Dorota
  Honzo, do toho!

  Legendární Železný je stále nepřekonaný. Světový rekord drží už téměř dvacet let

  07.05.2015 07:00 / speciály google+ twitter facebook

  Jan Železný lupa
  Jan Železný je stále nepřekonatelný! | archiv

  Nejlepší oštěpař všech dob, obávaný protivník soupeřů, držitel několika olympijských medailí, dříč a férový chlap. Řeč je o devětačtyřicetiletém Janu Železném, který se v roce 1996 zapsal do dějin oštěpařského sportu.

   

  Jan Železný, na kterého často fanouškové křičeli: Honzo, do toho...!, dohodil na mítinku v německém Jenu oštěp na 98,48 metru. Utvořil tak světový rekord, který dosud žádný ze sportovců nepřehodil a ani se k němu nepřiblížil!

   

  Železný dal o sobě poprvé výrazně vědět na olympijských hrách v roce 1992 v Barceloně. Oštěp razantně poslal téměř na devadesátimetrovou hranici a zlato bylo nekompromisně jeho. Následující roky posbíral zlato na dvou mistrovstvích světa. Už však vyhlížel další olympiádu v roce 1996 v Atlantě. Podruhé se mu po zásluze na krku houpala zlatá medaile.

   


  O čtyři roky později se kvalifikoval již na svoji třetí olympiádu a pokusil se o to, co se nikomu v oštěpařském sektoru dosud nepodařilo. Prudkým nápřahem vyslal oštěp za devadesáti metrovou hranici a o chvíli později jako vítěz přebíral již třetí olympijskou zlatou medaili. K nebi stoupala česká vlajka a zněla národní hymna. Pro český národ se stal Železný hrdinou. Triumf mu přinesl vyznamenání Nejlepší atlet světa roku 2000.

   


  V následujících letech ještě vybojoval zlato na mistrovství světa a poté bronz z mistrovství Evropy. Své mezinárodní vystupování tam završil 85,92 metry. Tento výkon je světovým rekordem v kategorii veteránů nad čtyřicet let. Poté se Železný stáhl do ústraní a začal budovat trenérskou kariéru. Úspěšnou svěřenkyní byla dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. V současné době trénuje mistra světa a Evropy Vítězslava Veselého a další úspěšné oštěpaře.

  pop | bleskove.cz

  Témata: sport
  Komentáře ke článku
  loading...